HN/Peter Mayer
StoryEditor

Chcem budovať socialistickú spoločnosť, napísal Šefčovič krátko pred pádom režimu v prihláške do KSČ

25.03.2019, 10:46
Autor:
ČTKČTK
Do komunistickej strany bol Maroš Šefčovič prijatý v júni 1989, teda len päť mesiacov pred revolúciou.

Podpredseda Európskej komisie a kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič, ktorý sa v predvolebnej kampani prezentoval ako praktizujúci kresťan a spomínal svoju vieru v Boha, krátko pred pádom komunistického režimu v Československu veril v budovanie socializmu.

Šefčovič to v máji 1989 napísal v prihláške do Komunistickej strany Československa (KSČ), ktorú získal Denník N z pražského archívu. V prihláške sa Šefčovič náboženskou otázkou nezaoberal. 

"Novonadobudnuté vedomosti a poznatky ma len utvrdili v mojom presvedčení, že chcem vstúpiť do KSČ, aby som sa mohol aktívne zúčastniť budovania a odstraňovania niektorých nedostatkov našej socialistickej spoločnosti," napísal Šefčovič v prihláške do KSČ. V tom čase študoval na Štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve (MGIMO).

Tvrdil, že stranícka legitimácia mu doručená nebola

Do komunistickej strany bol Šefčovič prijatý v júni 1989, teda len päť mesiacov pred takzvanou zamatovou revolúciou, ktorá viedla v Československu k pádu komunistického režimu. 

Šefčovič, ktorý sa o členstvo v KSČ usiloval od roku 1987, predtým tvrdil, že stranícka legitimácia mu kvôli nežnej revolúcii doručená už nebola.

Eurokomisár v kampani tiež povedal, že členstvo v komunistickej strane bolo predpokladom pre prácu na československom ministerstve zahraničných vecí.

Viera a kresťanské hodnoty

Dlhoročný diplomat začal vieru a kresťanské hodnoty otvorene zmieňovať až pred prvým kolom volieb hlavy štátu, kedy sa zároveň stretol s poprednými predstaviteľmi kresťanských cirkví na Slovensku.

Prezidentský kandidát sa vtedy tiež vymedzoval voči liberálnym názorom Čaputovej ohľadom možnosti adopcie detí homosexuálnymi pármi. Povedal tiež, že prešiel aj birmovkou. V jednej z debát však na otázku moderátora dokázal vymenovať len časť z desatora božích prikázaní.

Otázka viery zasiahla na Slovensku do kampane tiež pred prezidentskými voľbami v roku 2014. Vtedajší premiér Robert Fico, ktorý v rozhodujúcom kole priamej voľby prehral so súčasnou hlavou štátu Andrejom Kiskom, sa tiež hlásil ku katolíckej cirkvi. Denník Sme následne zverejnil Ficovu prihlášku do komunistickej strany, v ktorej politik tvrdil, že zastáva prísne ateistické stanovisko.

01 - Modified: 2023-03-21 17:11:33 - Feat.: - Title: Šefčovič dostal mandát od krajín Únie na rokovania vo Windsorskom rámci 02 - Modified: 2023-02-24 23:05:00 - Feat.: - Title: Februárový prevrat 1948: Ako sa zachová armáda komunisti nevedeli, vytvorili si teda vlastnú 03 - Modified: 2023-02-07 12:34:36 - Feat.: - Title: Bol Husákovou pravou rukou, vraví o Štrougalovi historik. Záhadou je, prečo nepykal za streľbu po ľuďoch 04 - Modified: 2023-01-23 14:15:14 - Feat.: - Title: Šéfka eurokomisie poverila Šefčoviča spoločnými nákupmi plynu pre Úniu, jeho predošlé rokovania boli úspešné 05 - Modified: 2022-12-20 21:22:46 - Feat.: - Title: Únia by mala uzavrieť prvé kontrakty na spoločný nákup plynu ešte pred letom
menuLevel = 1, menuRoute = naslovnica, menuAlias = naslovnica, menuRouteLevel0 = naslovnica, homepage = true
30. máj 2023 00:22