11.07.2018, 00:00

Čierne stavby sa stále riešia po starom

Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku je stále účinnou právnou normou a ešte nejaký čas bude.

Čierne stavby sa stále riešia po starom
Zdroj: Lias Vintířov

O čiernych stavbách sa stále hovorilo, ale veľa z nich zostalo stáť na svojom mieste, aj keď o nich všetci vedeli, že neprávom. Ako sa s nimi vyrovnal jestvujúci stavebný zákon a ako by to malo byť po novom, objasňuje Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Aktuálny návrh sa zaoberá len čiernymi stavbami, ktoré by mohli vznikať po jeho účinnosti. Ako sa doteraz vyrovnávalo s čiernymi stavbami po právnej stránke? Aká bola páka, ak sa zistilo, že niekto postavil čiernu stavbu?
Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku je stále účinnou právnou normou a ešte nejaký čas bude. Pokiaľ ide o páku na čierne stavby, súčasná právna úprava okrem uloženia pokuty ako peňažnej sankcie za porušenie zákona umožňuje stavebnému úradu rozhodnutím nariadiť vlastníkovi čiernej stavby, teda tomu, kto čiernu stavbu postavil, aby ju v stanovenej lehote odstránil. Ak tak neurobí, stavebný úrad by mal pristúpiť k nútenému výkonu rozhodnutia.Mal by teda nariadiť zbúranie stavy, čo sa však nedeje. Čomu to pripisujete?
Stavebný zákon je postavený na tej zásade, že vydať rozhodnutie, ktorým čiernu stavbu nariadi odstrániť, môže stavebný úrad až vtedy, ak sa preukáže, že nepovolenú stavbu nie je možné dodatočne povoliť, alebo ak stavebník so stavebným úradom nesp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.