Vedenie Slovenského rozhlasu sa bude snažiť, aby bol opäť predložený na rokovanie NR SR návrh zákona o koncesionárskych poplatkoch z dielne poslancov Smeru Dušana Jarjabka a Dušana Čaploviča. "Na prvý pokus sme získali tretinu hlasov. Preto budeme na základe odborných stanovísk pracovať na získaní väčšej podpory," povedal dnes pred novinármi generálny riaditeľ SRo Jaroslav Rezník. Podľa jeho slov by tento návrh zákona zdvojnásobil súčasné príjmy pre SRo a STV, pričom nie je pravda, že by bol pre STV škodlivý. Oproti dnešnému výberu poplatkov, ktorý je založený na dobrovoľnosti, by sa podľa nového zákona vybralo o 600 miliónov viac pre rozhlas a o 1,4 miliardy viac pre televíziu. Poplatky by platila každá domácnosť ako odberateľ elektrickej energie, pretože podľa Štatistického úradu má 99,36 percenta zo slovenských domácností rádio a 98,9 percenta televízor. Otázka schválenia nového zákona je akútna, keďže kvôli neefektívnemu výberu poplatkov rozhlasu chýba 400 miliónov ročne. Strata 89 miliónov, ktorú rozhlas zaznamenal za prvý štvrťrok 2005, je podľa Rezníka zapríčinená hlavne neplatičmi.
Väčšiu podporu chce v parlamente získať aj generálny riaditeľ STV Richard Rybníček, a to pre návrh zákona o poplatkoch predložený poslancom za SDKÚ Tomášom Galbavým. Ten na májovej schôdzi stiahli kvôli nedostatočnej podpore, nepáči sa ani Ministerstvu kultúry SR a vedeniu Slovenského rozhlasu. "Pre nás návrh nie je prijateľný, nič nerieši a nepriniesol by ani o korunu viac pre rozhlas či televíziu," komentoval Galbavého návrh Rezník. "Nemáme čas učiť sa na cudzích i vlastných chybách," dodal. Návrh vychádza z dnes platného zákona o platbe za prijímač, no zavádza ako novinku zákonnú fikciu, že má každá domácnosť rozhlasový, či televízny prijímač. Zákon tiež zavádza systém kontrolórov, ktorí by mohli vstupovať do domácností na overenie slov tých, čo tvrdia, že prijímač nemajú. "Dozvedeli sme sa, že ak niekto nebude platiť, STV ho zažaluje. No na súde bude musieť reálne dokazovať, či ten človek prijímač má a tým pádom zákonná fikcia zaniká," povedal Rezník. Galbavého návrh podľa neho nenašiel podporu, lebo o ňom legislatívci povedali, že je to úplný zmätok. Ekonomická riaditeľka SRo Hilda Gajdošová podotkla, že nemajú údaj o tom, koľko by kontrolný systém stál.
Aj podľa generálnej riaditeľky sekcie médií a audiovízie Zuzany Mistríkovej je rozvíjanie dnes platného zákona neperspektívne, ako aj viazanie platby na prijímač. "Viac sa stotožňujeme s Čaplovičovým návrhom," povedala. Galbavého návrh podľa nej nebol efektívne vykonateľný a tiež nebol v súlade s článkom ústavy o nedotknuteľnosti obydlia.
StoryEditor
Rezník chce získať podporu pre návrh zákona o koncesionárskych poplatkoch
Poplatky by platila každá domácnosť ako odberateľ elektrickej energie, pretože podľa Štatistického úradu má 99,36 percenta zo slovenských domácností rádio a 98,9 percenta televízor.