Motocyklista Pešek byl v Japonsku pátý

24.09.2006, 08:37
čtkčtkiHNediHNed

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek obsadil v nedělní Velké ceně Japonska páté místo a pojistil si šestou příčku v celkovém hodnocení mistrovství světa.

Na okruh v Motegi bude s příjemnými pocity vzpomínat šestnáctiletý Karel Abraham, jenž se v závodě kategorie do 125 ccm dočkal díky třinácté pozici prvních bodů ve světovém seriálu.

Závod neslabší kubatury vyhrál Fin Mika Kallio s KTM, jenž v cílové rovince předstihl již jistého šampiona Alvara Bautistu a druhý rok po sobě si pojistil titul vicemistra.

Pešek útočil na své čtvrté stupně vítězů v sezoně ve čtyřčlenné skupince zhruba osm sekund za vedoucím duem, o tisíciny sekundy však nejlepšího Čecha předstihli Julian Simón ze Španělska i Ital Mattia Pasini.

Pešek má díky jedenáctibodovému zisku dva díly před koncem ročníku 130 bodů a teoreticky ještě může zaútočit na celkovou čtvrtou příčku.

Abraham získal své premiérové tři body v kariéře poté, co dojel s odstupem čtyřiceti sekund za vítězem. Klasifikováno bylo 31 jezdců.

Na rozdíl od rozhodnuté kategorie do 125 ccm se opět zdramatizovala situace v královské kubatuře MotoGP, kde úřadující mistr světa Valentino Rossi snížil náskok vedoucího Nickyho Haydena na 12 bodů.

Slavný Ital na yamaze si v neděli pohlídal druhé místo za krajanem Lorisem Capirossim, jenž se svou ducati zvítězil suverénně o více než pět sekund. Italský triumf dovršil třetí Marco Melandri na hondě.

Lídr šampionátu Hayden se strojem stejné značky skončil již počtvrté za sebou mimo stupně vítězů. K posunu na páté místo ze šestého mu několik zatáček před cílem pomohl výpadek přemotivovaného domácího Šinji Nakana, jenž ve snaze o útok na čtvrtého Seteho Gibernaua skončil na zemi mimo trať.

V kategorii do 250 ccm zase neviděl cíl jediný český zástupce Jakub Smrž, jenž měl šest kol před cílem pád. I když se ještě pokusil na svou aprilii nasednout, nakonec musel zajet do depa a svou sbírku 48 bodů nerozmnožil.

Domácí fanoušky ve čtvrtlitrech potěšil Hiroši Aojama, jenž si s více než sekundovým náskokem dojel pro triumf. Jako vítěz se však mohl cítit také lídr šampionátu Jorge Lorenzo ze Španělska, který díky třetímu místu zvýšil svůj náskok v čele před Andreou Doviziozem na 27 bodů.

Lorenzo tak může získat titul již v předposledním závodě sezony, který se jede za tři týdny v Portugalsku.

01 - Modified: 2004-12-22 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tipy z regiónov
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
26. apríl 2024 12:19