Barcelona porazila AC Milán a je blízko finále

19.04.2006, 06:31
iHNediHNedčtkčtk

Fotbalisté Barcelony si už v prvním semifinálovém utkání pootevřeli dvířka do finále Ligy mistrů. Na hřišti AC Milán v úterý dokázali vyhrát 1:0 a v odvetě jim stačí ve středu 26. dubna uhrát na stadionu Nou Camp k postupu i nerozhodný výsledek. Jediný gól zápasu vstřelil v 57. minutě francouzský útočník Giuly, zatímco domácí řadu slibných šancí neproměnili.

Italský klub pohrozil v domácím duelu katalánskému soupeři ofenzivní smrští a od úvodního hvizdu se snažil své sliby naplnit. Barcelona byla zatlačena do obrany a její největší ofenzivní esa, především pak Ronaldinho, byla vesměs dobře pokryta.

Milánští se snažili o rychlý přechod přes střed hřiště a využívali především krajních prostorů. Na konci úvodní čtvrthodiny přišly z levé strany dvě šance, které mohly soupeře dostat do kolen. Nejprve se dokázal ve 14. minutě na levé straně šestnáctky prosadit Gilardino, jenž se uvolnil přes Márqueze s Oleguerem, jenže v koncovce nastřelil jen tyč.

Barcelona se ještě nestačila vzpamatovat a byla blízko inkasovanému gólu podruhé: v 15. minutě přišel z levé strany rychlý brejk zakončený ostrým centrem na dobíhajícího Ševčenka. Ten sice míč dokázal hlavou v obtížné pozici poslat na branku, ale na gólmana Valdése si nepřišel.

Španělský celek se dokázal včas z úvodního náporu vzpamatovat a hru srovnal. První a na dlouhou dobu jediný solidní střelecký pokus předvedl Eto'o v 23. minutě, ale Dida s ním mnoho práce neměl.

Méně byl vidět Ronaldinho, kterého výtečně přikryl Stam, a brazilský kouzelník se proto stále častěji stahoval na druhou stranu hřiště, případně míč vyvážel hluboko ze své poloviny. Až v závěru poločasu naznačil své možnosti, ale milánská defenziva pracovala skvěle i bez Marka Jankulovského, který se nedostal ani mezi náhradníky na lavičku; tam skončil například i veterán Maldini.

Milán také druhý poločas začal aktivněji a s větší agresivitou než soupeř. V 51. minutě mohl znovu skórovat Gilardino, který však podruhé v obrovské šanci selhal.

Až v 57. minutě se předvedl v plné parádě Ronaldinho, který našel kolmou přihrávkou mezi třemi milánskými zadáky sprintujícího Giulyho, a ten v těžké pozici levou nohou propálil Didu. A dosud v útlumu hrající Barcelona po třetí střele mezi tyče vedla.

Milán se vrhl do útočení, a to byla voda na barcelonský mlýn, který začal pracovat, jak je zvyklý: rychlé narážečky do volných prostorů využíval zvláště Ronaldinho k atakům, které mohly přinést rozhodnutí. V 64. minutě po jednom z nich spěchal k brance právě brazilský útočník a dostal se i k zakončení, jenže z dvaceti metrů trefil stejnou tyč, kterou v první půli orazítkoval Gilardino.

Milánu najednou začaly chybět síly, které obětoval k velké aktivitě před pauzou. Jeho hra pozvolného přechodu a mnohdy nepřesných přihrávek na soupeře neplatila. Trenér Ancelotti se snažil hru rozhýbat střídáním po stranách, odkud byla Barcelona zranitelnější, ale hosté zápas zkušeně dovedli do vítězného konce.

Jedinou slibnější šanci totiž zmařil Ambrosini, který v 81. minutě poslal svou střelu mimo branku, hlavičku Maldiniho v 88. minutě pak jistě kryl Valdés.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
16. apríl 2024 23:55