StoryEditor

Kabinet schválil návrh budúcoročného štátneho rozpočtu

11.10.2006, 15:30
Autor:
SITASITA
"Zrazu zisťujeme, ako sa dá krásne vo verejnom obstarávaní ušetriť. Jednoducho minister oznámi účastníkom verejného obstarávania: 'Páni, je nám ľúto, je to predražené,' zrazu všetci to vedia urobiť o 15 % lacnejšie, bez akýchkoľvek ťažkostí," povedal Fico.

Slovenská vláda dnes schválila návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. Ako na tlačovej konferencii počas rokovania kabinetu uviedol predseda vlády Robert Fico, schodok verejných financií by mal v roku 2007 dosiahnuť 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) vrátane vplyvu zavedenia kapitalizačného dôchodkového piliera. Slovensko by tak malo aj pri zahrnutí nákladov penzijnej reformy do rozpočtového schodku dodržať maastrichtské kritérium pre prijatie eura, podľa ktorého deficit verejných financií nesmie presiahnuť 3 % HDP. V návrhu ministerstva financií urobila vláda podľa premiéra len minimálne zmeny. Návrh počítal s deficitom v okruhu verejných financií podľa metodiky ESA 95 vo výške 52,6 mld. Sk. Schodok štátneho rozpočtu sa v budúcom roku na hotovostnom princípe navrhoval vo výške 38,9 mld. Sk. Celkové príjmy budúcoročného rozpočtu navrhovalo ministerstvo v sume 308,1 mld. Sk pri výdavkoch necelých 347 mld. Sk.
"Zostavili sme rozpočet, ktorý je na jednej strane orientovaný na ľudí, teda je to rozpočet, ktorý v plnom rozsahu rešpektuje programové vyhlásenie vlády, ale je to aj rozpočet, ktorým si vláda SR zabezpečuje dôveru finančných trhov a zachováva stabilitu slovenskej koruny," povedal premiér Fico. Vyzdvihol najmä skutočnosť, že rozpočet napriek všetkým sociálnym opatreniam zachováva deficit verejných financií pod 3 %. Podľa trojročného rozpočtu verejnej správy by mal schodok verejných financií klesať aj v roku 2008 a 2009. Budúcoročný rozpočet je podľa predsedu vlády postavený tak, že výdavky štátneho rozpočtu sa budú krátiť v porovnaní s rokom 2006 o 10 %. "Zrazu zisťujeme, ako sa dá krásne vo verejnom obstarávaní ušetriť. Jednoducho minister oznámi účastníkom verejného obstarávania: 'Páni, je nám ľúto, je to predražené,' zrazu všetci to vedia urobiť o 15 % lacnejšie, bez akýchkoľvek ťažkostí," povedal Fico. Návrh rozpočtu odsúhlasili podľa Fica konsenzuálne všetci ministri, nikto sa hlasovania nezdržal, ani nebol proti.
Ministri sa tiež podľa premiéra zaviazali v budúcom roku k 20-percentnému zníženiu počtu pracovníkov v príspevkových a rozpočtových štátnych organizáciách. Rozpočet s týmto poklesom však zatiaľ nepočíta. Jedinou zmenou, ktorá sa v predloženom návrhu rozpočtu na dnešnom rokovaní urobila, bolo podľa Fica zvýšenie výdavkov Slovenskej akadémie vied o 100 mil. Sk z rozpočtovej rezervy. S mimoriadnymi dividendami zo Slovenského plynárenského priemyslu rozpočet na budúci rok nepočíta. Premiér neočakáva v NR SR návrhy, ktoré by zvyšovali deficit verejných financií, pretože by išlo o porušenie programového vyhlásenia vlády.
Prioritné rezorty, za ktoré premiér označil ministerstvo školstva, zdravotníctva a pôdohospodárstva, sú podľa neho so schváleným návrhom spokojné. "Aj minister školstva aj minister zdravotníctva potvrdzujú, že tieto zdroje umožnia úpravy platov a to je dnes najcitlivejšia vec. Ale podmienka u jedného aj druhého je určitá optimalizácia siete," povedal Fico. Nadmieru spokojný je podľa premiéra minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, ktorému schválili doplatky priamych platieb na budúci rok do maximálnej povolenej výšky. Spokojnosť potvrdil aj minister. "Je to prvýkrát, že pôdohospodárstvo dostalo plnú vážnosť a platby sú na úrovni 70 % priemeru pôvodných členských krajín Európskej únie," uviedol. Minister je presvedčený, že rezort využije prostriedky efektívne a zastaví prepad zamestnanosti na vidieku.
Spokojnosť s rozpočtom vyjadrila aj ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová, ktorej rezort by mal v budúcom roku hospodáriť s takmer 52 mld. Sk. Budúcoročný rozpočet počíta aj s vyplatením vianočného príspevku pre dôchodcov ako aj s úpravou rodičovského príspevku, ktorý by sa mal zvýšiť v druhom polroku budúceho roka. "Kolegovia mi vyšli v ústrety a schválili to, čo bolo potrebné," konštatovala Tomanová. Návrh rozpočtu je v poriadku aj podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho. V oblasti rozvoja dopravnej infraštruktúry "to, čo máme vytýčené, to aj z peňazí vykryjeme," konštatoval minister.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
09. december 2022 07:19