StoryEditor

Ako sa rodí dôvera v korunu

29.11.2007, 23:00

Aj keď slovenská koruna po hrozbe rozpadu koalície oslabila len na krátko, trhy včera pozorne sledovali, ako kríza dopadne. Rozporuplné správy o osude koalície totiž do vyhlásenia Vladimíra Mečiara o zotrvaní vlády zamiešali kartami riskmanažérov v investičných fondoch. Sú to manažéri, ktorí zodpovedajú za rozloženie investičných rizík. Tí ešte predvčerom večer zatvárali svoje korunové pozície. Včera ich však zasa otvárali -- a tak kurz koruny kolísal síce len jemne, no podľa toho, čo hovoril Mečiar. Koaličné otrasy boli dokonca predvčerom také silné, že si vďaka nim riskmanažéri ani fondy nevšimli Slovenský štatistický úrad, ktorý zmenil údaje o raste slovenskej ekonomiky smerom dole.
Zahraniční finančníci vždy komplexných prehľad o našich politických reáliách nemajú, a tak de facto o ich (ne)dôvere v korunu "rozhodujú" naši analytici. "Obchodníci so stredourópskymi menami v zahraničných bankách plnia väčšinou príkazy klientov, čiže najmä investičných fondov. Ich riskmanažéri mali veľmi dobrý prehľad, čo sa u nás dialo, najmä vďaka správam analytikov pracujúcich v zastúpeniach ich materských bánk na Slovensku," opisuje komunikačné kanály obchodníkov s menami bývalý dlhoročný devízový díler v západnej Európe. Riskmanažéri fondov podľa neho sledovali legitímny cieľ čo najviac znížiť riziko vstupujúce do správy aktív. Toto riziko predstavovala "neistota vyvolaná nepredvídanými krokmi a nerozhodnosťou lídra jednej z koaličných strán."
Trh s korunou bol vďaka tomu včera nervózny. Koruna otvorila raňajšie obchodovanie pri kurze 33,40 koruny za euro a všetci čakali, čo povie Mečiar. Popri tom pokračovalo uzatváranie korunových pozícií zneistenými fondmi a kurz sa neskôr znehodnotil na 33,45. Po tom, čo Mečiar informoval, že súčasná vládna koalícia bude pokračovať aj ďalej, si slovenská mena pripísala zisky a o štvrť na jedenásť dopoludnia sa kurz kótoval na 33,29 koruny za euro. To však netrvalo dlho a už na poludnie koruna väčšinu ziskov zmazala, tvrdí díler UniCredit Banky Patrik Malec.

Viacerí obchodníci HN potvrdili, že klienti zahraničných bánk, teda najmä fondy, by mala upokojiť snaha vládnej koalície zostať spolu do mája, kedy zrejme dostaneme vstupenku do eurozóny v roku 2009. Trh podľa nich pozitívne vníma aj to, že parlament už schválil zákon, ktorý vytyčuje Slovensku plynulý prechod na jednotnú európsku menu. To pridáva investorom na istote.
Podľa Markéty Šichtařovej, riaditeľky spoločnosti NextFinance, si myslí, že len čo sa politická situácia upokojí, začne trh špekulovať, pri akom kurze sa bude raz fixovať koruna k euru. Túto informáciu oznámi rada ministrov financií Európskej menovej únie zhruba o pol roka. "Očakávame, že európske inštitúcie budú na Slovensko tlačiť, aby to bol silnejší kurz, aby pre klub bohatých nepredstavovalo príliš veľkého konkurenta," tvrdí Šichtařová.
Tento princíp odráža aj systém ERM II, v ktorom je Slovensko zhruba dva roky, a kde je revalvácia centrálnej parity povolené, ale devalvácia veľkú šqancu nemá. K posunutiu centrálnej parity, teda k jej revalvácii, Slovensko už raz pristúpilo a dovolilo tak korune oscilovať nižšie, ako jej dovoľovala parita určená pri našom vstupe do čakárane na euro, ako je systém ERM II nazvývaný.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. november 2024 16:13