StoryEditor

Reforma daní rezonuje aj v českej politike

06.06.2003, 00:00
Autor:
HNHN
Vláda včera schválila koncepciu daňovej reformy, ktorú na rokovanie predložil minister financií Ivan Mikloš. Analytici sa domnievajú, že zníženie daní by malo pomôcť ekonomike. Mnohí z nich by však uvítali, keby sa vláda rozhodla na ešte razantnejšie zníženie priamych daní.
Pokles sadzieb uvítajú aj viaceré české firmy s pobočkami na Slovensku. Český prezident Václav Klaus na margo slovenskej reformy vyhlásil: "Môžeme Slovensku závidieť, že má ministra financií ekonóma." Predseda českej vlády Vladimír Špidla zachraňoval situáciu na ekonomickom fóre českých Hospodárskych novín slovami: "V priebehu troch rokov klesne u nás daň z príjmov právnických osôb na 24 percent, čo bude v skutočnosti zodpovedať 19 percentám na Slovensku." Dôvodom je, že v Česku majú viac položiek, ktorými si firmy môžu znížiť daňový základ. Českí podnikatelia majú napríklad možnosť odpočítať si od daňového základu plnú cenu automobilu na podnikanie. U nás je to do výšky 850-tisíc korún. Premiér Špidla tiež povedal, že SR niektoré kroky reformy prehnala, a preto sa nevyhne problémom. Mikloš nechcel vyjadrenia premiéra Špidlu komentovať.
Analytik Slávie Capital Pavol Ondriska považuje slová českého premiéra len za politické vyhlásenie, ktorým chcel zmierniť kritiku v Česku uskutočňovanej reformy verejných financií. "Nechcel, aby kroky jeho vlády vyzerali v porovnaní so SR príliš mierne," povedal Ondriska. Analytikovi Tatra banky Róbertovi Pregovi sa zdá jednoduchšie a transparentnejšie, keď existuje nižšia sadzba dane pri menších výnimkách a v konečnom dôsledku aj so širším daňovým základom.
Zásady daňovej reformy
Na Slovensku:
- zavedenie 19-percentnej sadzby dane z príjmov
- zrušenie úľav a výnimiek
- zvýšenie nezdaniteľného minima
- odpisová voľnosť právnických osôb
- jedna sadzba DPH
- zvýšenie spotrebných daní
- zrušenie trojdane
V Česku:
- preradenie niektorých služieb z 5- do 22-percentnej sadzby DPH
- rast spotrebných daní
- dedičská daň na dvojnásobok
- daň zo zisku podnikov z 31 na 24 percent
- zvýšenie odpočítateľnej položky na dieťa
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. júl 2022 18:43