StoryEditor

Politické strany už okupujú billboardy

01.12.2011, 12:15
Outdoorové plochy pre politickú reklamu sa začali predávať hneď po schválení predčasných volieb. Potvrdili nám to už vtedy napríklad spoločnosti Bigmedia, EuroAWK a Nubium.

Tradičnými hlavnými nosičmi predvolebných kampaní bývajú billboardy pri hlavných ťahoch a výpadovkách vo všetkých väčších mestách. Ich tlač a prenájom vlani odčerpali väčšine politických strán až polovicu nákladov na kampaň. Podľa riaditeľa Akadémie médií (a bývalého šéfa kampane Ivety Radičovej) Jána Fülleho to tak bude aj v marci 2012. Billbordy však budú drahšie: „Skôr sa bude stmievať, tak musia platiť aj ich osvetlenie,“ tvrdí Fülle. Outdoorové prejavy politických zoskupení už v novembri začali rásť ako huby po daždi, najmä v Bratislave.

Nemalé peniaze do OOH

Podľa zistení Stratégií vkladajú realizátori OOH veľké nádeje do predčasných volieb, resp. predvolebných kampaní. Do segmentu vonkajšej reklamy totiž môžu priniesť nemalé výdavky a podľa niektorých spoločností OOH dokonca spôsobiť mierny nárast objemov v tomto mediatype, čo sa medziročného porovnania týka.

Keďže marec patrí do najslabšieho kvartálu, je v tom čase na trhu veľa voľných plôch a zadávateľ si môže vyberať. „Kto uspeje u klienta, polepší si minimálne o 30 % v tržbách za dané obdobie,“ podotýka Ladislav Kotrč, obchodno-výrobný riaditeľ spoločnosti Arton. Rovnaký názor má aj šéf Boomerang Media Peter Fialka: „Keďže január a február nepatria k najsilnejším mesiacom, čo sa týka obsadenosti plôch, tak parlamentné voľby budú pre OOH príjemným finančným prínosom. Hoci vďaka ľuďom z reklamnej brandže, ktorí dnes pôsobia na politickej scéne, to určite nebude až takým silným prínosom, ako to bolo v minulosti.“

Výsledky volieb a zloženie novej vlády ovplyvnia ekonomický vývoj a smerovanie našej krajiny. Okrem budúcnosti Slovenska je však otázne aj to, či výsledky predvolebných kampaní, resp. prerozdelenie ich budgetov do outdooru, výrazne ovplyvní, nebodaj dokonca zlepší výsledky celkového budúcoročného OOH na Slovensku.

Viac na tému outdoor, indoor, instore si prečítajte v prílohe Out&In Door 4. Tá je súčasťou novembrových Stratégií. V predaji práve teraz.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
08. jún 2023 22:42