StoryEditor

INFORMAČNÝ SERVIS VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY 19. 05. 2004

19.05.2004, 14:42
Vlada SR na svojej 86. schodzi s pripomienami schvalila Navrh Legislativneho zameru zakona o prirodnych liecivych zdrojoch, zdrojoch prirodnych mineralnych vod, prirodnych liecebnych kupeloch a kupelnych miestach. Prijatim zakona budu vytvorene priaznive podmienky pre rozvoj liecebneho kupelnictva a vyuzivanie prirodnych liecivych zdrojov. Sucasne sa zabezpeci ich odborna a dosledna ochrana pred pripadnym poskodenim.

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO ZÁMERU ZÁKONA O PRÍRODNÝCH LIEČIVÝCH ZDROJOCH, ZDROJOCH PRÍRODNÝCH MINERÁLNYCH VÔD, PRÍRODNÝCH LIEČEBNÝCH KÚPEĽOCH A KÚPEĽNÝCH MIESTACH

Vláda SR na dnešnej 86. schôdzi prerokovala a s pripomienkami schválila Návrh Legislatívneho zámeru zákona o prírodných liečivých zdrojoch, zdrojoch prírodných minerálnych vôd, prírodných liečebných kúpeľoch a kúpeľných miestach.


Cieľom je zabezpečiť prípravu moderného zákona, ktorý bude ucelenou právnou úpravou o uznávaní zdrojov prírodných minerálnych vôd za prírodné liečivé zdroje alebo za zdroje prírodných minerálnych vôd na pitie, o uznávaní prírodných liečivých solí a plynu, o využívaní prírodných liečivých zdrojov a ich ochrane, o poplatkoch za využívanie, o prírodných liečebných kúpeľoch a kúpeľných miestach.


Návrh zákona vytvorí vhodný rámec pre koncepčný rozvoj slovenského kúpeľníctva, bude plniť základnú normu a určovať limity pre uznávanie prírodných minerálnych vôd. Zásadnou zmenou v porovnaní s platnou právnou normou je vyňatie prírodných minerálnych stolových vôd, ktoré ako potravina budú upravené Potravinovým kódexom. Zákon by mal ďalej upravovať uznanie prírodných minerálnych vôd a ich začlenenie a určiť pravidlá využívania kapacity prírodného liečivého zdroja viacerými využívateľmi.

Pripravovaný zákon vychádza z nasledujúcich základných princípov:



  • Prírodné liečivé zdroje, zdroje prírodných minerálnych vôd, klimatické podmienky priaznivé na liečenie a prírodné liečebné kúpele sú nenahraditeľným národným bohatstvom a sú nepremiestniteľné.
  • V každom štáte, na území ktorého sa vyskytujú, sú odborne využívané a chránené. Predstavujú významné prvky zdravotníckeho, hospodárskeho, spoločenského a kultúrneho života.
  • Je celospoločenským záujmom zabezpečiť ich zákonnú ochranu pred ohrozením a poškodením ako aj ich optimálne odborné využívanie a primeraný ekonomický prínos.
  • Prírodné liečivé zdroje môžu byť iba vo vlastníctve Slovenskej republiky.

Navrhovaný obsah

Návrh zákona v jednotlivých častiach bude obsahovať:


  • Vymedzenie základných pojmov a súvislostí: minerálne vody, prírodné liečivé zdroje, zdroje prírodných minerálnych vôd, prírodné liečivé soli a plyny, mineralizované vody, prírodné liečebné kúpele, samostatné liečebne. Pri vymedzovaní pojmov sa bude vychádzať z medzinárodných právnych predpisov, ktorými je Slovenská republika viazaná. Súčasne zákon vymedzí spôsob a rozsah hodnotenia a uznania prírodného liečivého zdroja a zdroja prírodnej minerálnej vody.
  • Vymedzenie rozsahu výkonu štátnej správy vo veciach prírodných liečivých zdrojov, zdrojov prírodných minerálnych vôd, prírodných liečivých kúpeľov a liečebných miestach. Ústredným orgánom štátnej správy pre uvedenú oblasť bude Ministerstvo zdravotníctva. Jeho pôsobnosť bude vymedzená v oblasti uznávania, získavania, využívania zdrojov a výkonu dozoru, zabezpečovania postupu pri vydávaní povolení, prípadne osvedčení v súvislosti s ochranou prírodných liečivých zdrojov, prírodných liečivých kúpeľov, zdrojov prírodných minerálnych vôd, vydávania certifikátov pre prírodné minerálne vody, správu informačných systémov a koncepčný rozvoj v tejto oblasti.
  • Úpravu a hodnotenie a uznanie zdroja. Rozhodnutie o uznaní je rozhodujúci akt, od ktorého sa odvíja celé ďalšie konanie súvisiace s činnosťou liečebného kúpeľníctva a plnenia minerálnych liečivých vôd. Podnet na vydanie uznania bude predkladať zákonom stavený orgán štátu, vlastník pozemku , na ktorom sa zdroj nachádza, obec na území ktorej sa zdroj nachádza, a fyzická, alebo právnická osoba, ktorá mieni zdroj využívať.
  • Úpravu využívania prírodných liečivých zdrojov, vlastnícke vzťahy, využívanie zdroja, povolenie na využívanie, jeho zmeny, zrušenie a zánik. Ukladajú sa povinnosti užívateľovi zdroja, upravujú sa práva a povinnosti ďalšieho užívateľa zdroja a správcu prírodného liečivého zdroja. Definované sú povinnosti užívateľa prírodného liečivého zdroja a úloha odborného dozoru. Kontrolu plnenia povinností vyplývajúcich z tohto zákona bude uskutočňovať Štátna kúpeľná komisia. Na jej návrh Ministerstvo zdravotníctva SR v lehote stanovenej zákonom bude mať právo zhodnotiť plnenie jednotlivých kritérií pre vydávanie povolení predpokladaných týmto zákonom.
  • Poplatky za využívanie prírodných liečivých zdrojov a zdrojov prírodných minerálnych vôd a ukladanie pokút. Ministerstvu zdravotníctva SR sa vytvoria legislatívne predpoklady pre možnosť uložiť pokuty právnickým alebo fyzickým osobám, ktoré nedodržia zákazy alebo obmedzenia týmto zákonom. V tejto súvislosti je nutné v zákone zakotviť aj náhradu ujmy, ktorá môže vlastníkom nehnuteľností v dôsledku obmedzení stanovených týmto zákonom vzniknúť. Je vo verejnom záujme využívať prírodné liečivé zdroje na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
  • Ochranu prírodných liečivých zdrojov. Stanovené sú podmienky a formy ochranných opatrení, vymedzenie ochranných pásiem I., II. a III. stupňa.
  • Úpravu podmienok pre vyhlásenie klimatických kúpeľov a prírodného klimatického miesta a monitorovanie klimatických parametrov v prírodných liečebných kúpeľoch.
  • Úpravu podmienok pre určenie prírodných liečebných kúpeľov, samostatných kúpeľných liečební, podmienky pre vyhlásenie kúpeľného miesta a vnútorného kúpeľného územia a náležitosti návrhu na určenie prírodných liečebných kúpeľov. Zákon nepredpokladá prenášanie kompetencií štátu na samosprávu, predpokladá však dôsledné rešpektovanie kompetencií príslušných orgánov samosprávy. V tejto súvislosti sa navrhuje, aby návrhy štatútov kúpeľných miest a obcí boli vydávané až po ich prerokovaní v príslušných orgánoch samosprávy miest a obcí.
  • Stanovenie povinností vlastníkov nehnuteľností, obmedzenia vlastníckych práv a náhradu vzniklej ujmy.
  • Úpravu spolupráce štátnej správy, územných orgánov a obcí, na území ktorých sa nachádzajú prírodné liečivé zdroje, klimatické podmienky priaznivé na liečenie, prírodných liečebných kúpeľov a ich podiel na zabezpečovaní činností, ochrany a rozvoja prírodných liečebných kúpeľov.
  • Zriadenie Štátnej kúpeľnej komisie pre prírodné minerálne vody, prírodné minerálne vody liečivé, prírodné liečebné kúpele a samostatné kúpeľné liečebne, ktorá bude mať vytvorené podmienky pre vydávanie rozhodnutí ako odborný orgán. Navrhuje sa, aby Štátna kúpeľná komisia pôsobila ako orgán ministerstva. Do jej pôsobnosti bude patriť najmä uznávanie prírodných liečivých zdrojov za liečivé, uznávanie liečivých vôd plnených do obalov a minerálnych vôd určených na plnenie do obalov pre spotrebiteľské použitie, rozhodovanie o vymedzení kúpeľného územia, určovanie správcu prírodných liečivých zdrojov, určovanie ochranných pásiem prírodných liečivých zdrojov a klimatických podmienok priaznivých na liečenie, vyhlasovanie prírodných liečebných kúpeľov a samostatných kúpeľných liečební a uznávanie prírodných liečebných kúpeľov.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. december 2024 07:13