Buď sa im toto auto nepáči, alebo nechápu jeho poslanie na našej planéte. Je to skutočne to škaredé káčatko, ktorého existencia nemá opodstatnenie? Je krok smerom k novej triede Sports Activity Coupe (SAC) šliapnutím vedľa? Alebo je to všetko inak? Čítajte ďalej a dozviete sa!
Už od predstavenia konceptu X6 na Frankfurt Auto Show v roku 2007, púta toto auto zaslúženú pozornosť a delí ľudí na dva tábory. Stačí si prejsť internetové diskusie a zistíte tieto fakty: 80% z nich sú negatívne reakcie hovoriace o zbytočnosti takéhoto auta a o do nebavolajúcom narcizme majiteľov X6. Zvyšných 20% sú trošku umiernenejší diskutujúci, ale ako to už býva, sú zvalcovaní masou. Neveríte? Prečítajte si zopár testov na Slovenskom internete. Na jednej strane tých 80% chápeme, hovorí z nich neskúsenosť, ale na strane druhej, prečo súdia niečo, čo ani len nepoznajú?
Na dôkladné zoznámenie sa s týmto autom sme museli absolvovať niekoľko stoviek kilometrov a prehnať ho po cestách a necestách, aj takých, kam sa väčšina ľudí nikdy neodváži. Preto sú aj fotky trocha netradičné – auto sme pred testom vôbec neumývali. Naša iX6ka bola vybavená vrcholovou motorizáciou, benzínovou 4.4 V8 twinturbo s výkonom 408 PS a krútiacim momentom 600 Nm (to je mimochodom viac ako má dieslová varianta X6 s 286 PS a 580 Nm). Novinkou je aj to, že obe turbodúchadlá sú umiestnené medzi dvoma radmi valcov, nie po ich stranách ako je bežné. Vám, ako majiteľovi, to je samozrejme šumafuk, ale nie tak automobilke BMW. Tá vďaka tomuto riešeniu dokáže montovať motor 4.4 V8 bez úprav priamo na podvozok modelu X5. Obe autá totiž stoja na rovnakej platforme a obe sa vyrábajú v rovnakej fabrike v Južnej Karolíne v USA. Zvuk, výkon a nekonečný ťah je to, čo očakávate od takéhoto motoru. A to vrchovate dostanete aj napriek pohotovostnej hmotnosti na úrovni až 2265 kg (tú sme si dokonale „vychutnali“ pri heverovaní tohto tanku a výmene predného kolesa, keď sme na nezakrytej šachte nechtiac vyzliekli gumu z ráfiku). Krásny zvukový prejav je vo vnútri až nezdravo utlmený, avšak vonkajší svet si ho užije naplno, najmä pri maximálnej akcelerácií je to pre okolie zážitok. Motor je spriahnutý výhradne so 6. stupňovou automatickou prevodovkou s pádlami pod volantom.
Testovaný model bol maximálne vybavený, to znamená, že na jeho palube ste našli všetko, po čom vám srdce túži. Spomenúť treba napríklad špičkové športové sedadlá ktoré nahradili už i tak vynikajúce sériové. Žiadna únava ani na dlhšej trati a telo podržia aj pri veľmi razantnej jazde. Príjemným zistením bol fakt, že hliníkové lišty sú skutočne z hliníka a nie z plastovej napodobeniny ako to, žial, býva zvykom aj v prémiovom segmente. Z ďaľšej výbavy treba spomenúť veľmi užitočný head up display ktorý vám premieta tie najdôležitejšie údaje priamo na čelné okno. Audio výbava je špičková, poteší kvalitný DVD systém s výklopnou obrazovkou pre druhý rad sedadiel. Nesmieme zabudnúť ani na Adaptive drive (eliminácia náklonov, doplnková výbava), HDC (Hill Descent Control, séria) alebo DSC (Dynamická kontrola stability, séria) či adaptívne predné svetlá. Stačí si len vybrať (a zaplatiť)...
Toto všetko bola zatial len teória, poďme teda na to zábavnejšie, na praktické skúsenosti s X6kou. Najviac zo všetkého sme sa tešili na to, ako vyskúšame novinku pod menom Dynamic Performance Control (DPC). Tá sa spolu s xDrive (oba systémy su sériová výbava) stará o čo najlepší prenos síl na vozovku. Dosahuje to tým, že plynulo a hladko prerozdeľuje výkon medzi ľavé a pravé zadné koleso, čím sa docieli zlepšenie stability a vedenie stopy (čiže trakcie). Teda zvýšenie bezpečnosti je to, čo má tento systém primárne za úlohu. Či už sme jazdili po zimných cestách (upravené, neupravené) alebo či sme auto zobrali „off road“, systém ani raz nesklamal. Dodáva vám na istote a bezpečí, aj keď fyzika istotne nepustí. Nedočkáte sa ani jeho zaváhania a zúfalého prehrabovania kolesami na mieste (čo je pri mnohých SUV smutná realita). Systém DPC funguje inak ako konvenčné systémy: miesto pribrzďovania pretáčajúceho sa kolesa radšej pridá výkon na to pomalšie koleso (teda na koleso kde je grip). Toto všetko funguje pri akcelerácií ale aj pri decelerácií (brzdení). Takým menším bonusom je zobrazenie aktuálneho prenosu síl na jednotlivé kolesá priamo na palubnom počítači. Milé aj keď nepraktické :-)
A samotná jazda? Wunderbar! Kto nikdy nemal pod zadkom vyše dvoch ton a 400 koní so 600 Nm pod kapotou, tak ten nebude chápať s akou ľahkosťou toto auto naberá rýchlosť a ako miluje zátačky. A je jedno koľko máte práve na tachometri, rozkaz je rozkaz a BMW X6 xDrive50i ho plní okamžite. A to všetko za doprovodu nádhernej 8 valcovej symfónie pri ktorom vám bude tuhnúť krv v žilách. Toto žiaden diesel nedokáže! Až jazda nás presvedčila o opodstatnenosti tohto SAC a dala nám odpoveď na onú základnú otázku, pre koho je toto auto primárne určené. Je to pre ľudí čo potrebujú rýchle a pohodlné presúvadlo na diaľky, ale zároveň potrebujú, aby malo nadpriemerné terénne vlastnosti. Čiže potrebujú vlastnosti SUV ale stále si chcú za volantom užiť nefalšovanú radosť z jazdy. Možno sú autá, ktoré majú lepšie vlastnosti v teréne, možno sú praktickejšie autá a možno sú aj rýchlejšie autá. Ale ŽIADNE auto na svete nekombinuje toto všetko tak ako X6.
Za volantom je to typické BMW. Či už prístroje, sedačky alebo samotný posed. Ak sme už pri posede, určite vám vŕta v hlave, ako je to na zadných sedačkách kvôli zvažujúcej sa zadnej časti. Odpoveď je jednoduchá – presne ako v päťkovom sedane BMW, miesta na hlavu je tam totiž presne tolko isto (zmeraná výška od sedáku pod strop). A vieme, čo vám ešte vŕta v hlave, máte ešte jednu nezodpovedanú otázku: „A čo to žerie? Aj trávu okolo cesty, že?“ Na rovinu treba povedať, že výrobcom proklamovanú spotrebu 12,5 litra na 100km sme nedosiahli. Pri vyslovene dynamickej jazde sme v kombinovanom cykle mali 18l/100km. Ak by sme sa ale hrali na šetrílkov, dosiahnuť 12,5 litrovú spotrebu by bolo možné, o tom sme presvedčení. Avšak toto superauto vám nedá pokoj, a vy jemu tiež nie.
Tak ako som si nevedel na začiatku zvyknúť na toto auto, tak ho mám teraz rád. X6ka má v podstate len dva typy kupujúcich: pózerov a praktikov. Kto je prvá skupina a načo im toto auto je, to je snáď jasné. Druhá skupina využije dokonalé skĺbenie vlastností, ktoré sa až donedávna považovali za neskĺbitelné. Je jedno či vidíte v iX6ke offroad s vlastnosťami športového kupé alebo športové kupé s vlastnosťami off roadu. Toto auto má totiž to najlepšie z oboch. Bravó BMW! Bravó!
| Zdvihový objem (ccm): | 4395 |
| Počet valcov / ventilov: | 8 / 32 |
| Maximálny výkon (kW / k): | 300 / 408 |
| Maximálny krútiaci moment (Nm): | 600 |
| Maximálna rýchlosť (km/h): | 250 |
| Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): | 5,4 |
| Spotreba mesto/mimo/mix (l/100 km): | x / x / 12,5 |
| Prevodovka: | 6. st automatická + paddle shift |
| Pohotovostná hmotnosť (kg): | 2265 |
| Rozmer pneu: | 255/50 R 19 |
| Cena (Sk, Euro): | cca 3 400 000 / 115 000 |
| Článok a fotografie prevzaté z webu | |
| Viac fotografií vo vyššom rozlíšení nájdete na tejto adrese. | |
