Jednou z predstáv HVB Bank pred vstupom SR a ČR do EÚ bola vízia živšej medzinárodnej ekonomickej spolupráce vďaka redukcii bariér medzi štátmi a v tejto súvislosti aj užšia spolupráca sesterských bánk nielen Slovenska, Rakúska a Česka, ale všetkých nových členov únie...
David Grund: V úvodu je třeba zmínit, že velmi úzká spolupráce napříč celou skupinou HVB Group probíhala intenzivně již před vstupem nových zemí do EU. Interní spolupráce jednotlivých finančních domů HVB Group je velmi těsná, napříč různými disciplínami, jako je například marketing, prodej, finance apod. Velké rezervy nyní vidíme spíše v přístupu ke klientům. Vstup do Evropské unie současně znamená pro nové země příliv zahraničních investic. Země jako je Česká republika, Slovensko nebo Maďarsko budou oslovovat noví investoři, kteří využívají našich služeb v zahraničí. HVB Bank je jedním z předních bankovních domů poskytujících služby pro zahraniční investory. V tomto trendu chceme pokračovat a využívat při tom synergických možností celé skupiny HVB Group.
Christian Suppanz: K veľkým zásadným zmenám v organizácii skupiny HVB Group nedošlo, keďže sme sa na nové podmienky pripravovali s dostatočným časovým predstihom. Medzičasom sa Slovensko aj s ďalšími štátmi stali členmi Európskej únie, a tak všetky aktivity prebiehali v ešte užšej spolupráci, najmä medzi sesterskými bankami skupiny. Našim zákazníkom sme takto mohli ponúknuť ešte lepšie a kvalitnejšie produkty. V súvislosti s tým, pochopiteľne, vyvíjame nové bankové produkty. Éra privatizácie sa chýli ku koncu a nové investície ako impulzy na ďalší rozvoj ekonomiky Slovenskej republiky sú nevyhnutné. K tomu teraz smeruje naša banková stratégia a chcem zdôrazniť, že jej súčasťou je aj orientácia na malé a stredné podnikateľské subjekty.
Nakoľko vám v tomto roku boli platné skúsenosti z rakúskeho prostredia v roku 1995, keď sa krajina stávala členom únie?
DG: Vstup Rakouska do EU by se dal nazvat jako určitá případová studie pro země v nichž působí HVB Group a které byly přijaty v roce 2004. Určitě pomohlo, že jsme díky naší mateřské společnosti Bank Austria Creditanstalt měli možnost sledovat, jakým způsobem mělo členství v EU vliv na Rakousko. Této případové studie chceme samozřejmě využívat i v budoucnu. Jedna věc je vstup do EU, neméně podstatný je ovšem vývoj, jakým se bude naše členství posouvat. V tomto případě je důležité mít za sebou zkušenosti z jiných zemí.
ChS: Bank Austria Creditanstalt, naša materská spoločnosť, nám v tejto oblasti značne pomohla. Čo sme vďaka našej skúsenosti z roku 1995 mohli priniesť, je predovšetkým rozvinutý know-how v oblasti využívania rozvojových programov únie. Tieto skúsenosti sme chceli postúpiť ďalej. Jej súčasťou je napr. aj brožúra o čerpaní prostriedkov z EÚ pre našich klientov. Nevyjde len na Slovensku, ale bude k dispozícii aj v Rakúsku, Nemecku či ostatných krajinách a svetlo sveta by mala uzrieť v týchto dňoch.
Ujali sa poradenské a úverové programy pre malých a stredných podnikateľov vzťahujúce sa k EÚ?
ChS: Program HVB Euro Expert, ktorý sme vyvinuli pre tento segment, má pomôcť pri vstupe krajiny do EÚ, a je založený dvoch úrovniach -- poradenstve a financovaní. V prvej fáze ponúkame kvalifikované poradenstvo pri príprave a spracovaní projektov na čerpanie zo všetkých fondov EÚ -- štrukturálnych i Kohézneho. Náplň druhej fázy je jasná. Naši klienti sa môžu rozhodnúť, či potrebujú od nás pomoc v oboch fázach či len jednej z nich. Záujem o tento produkt bol veľký a v súčasnosti pracujeme na mnohých nových projektoch. Druhá časť tohto programu je určená pre investične náročnejšie dlhodobé projekty realizované v rámci podporných programov EÚ. Ich súčasťou je aj predfinancovanie, tzv. bridge financing týchto projektov. Samozrejme, tieto programy sú určené aj na podnikanie v komunálnej sfére a pre samosprávy.
DG: HVB Bank byla jednou z prvních bank v České republice, která svým zákazníkům z podnikatelské sféry nabídla exaktní a detailní informace o možnostech financování projektů v rámci Evropské unie. Po zhruba půl roce je možné výsledky hodnotit pozitivně. Banka je připravena poskytovat rozsáhlý servis bankovních služeb spojených s touto problematikou. Vytvořili jsme Evropské kompetenční centrum, což je specializovaný odbor v HVB Bank, který se zabývá právě financováním těchto projektů. Vedle toho organizujeme celou řadu vzdělávacích programů pro podniky a podnikatele. Patří mezi ně například Europa Fórum, které probíhá v největších městech České republiky a také konference HVB Group a finanční služby pro podniky a podnikatele v EU, která proběhla letos v září v Brně.
Spolupracujú vaše sesterské spoločnosti v niektorých oblastiach užšie ako s inými sesterskými bankami v rámci HVB Group?
ChS: Pre naše pôsobenie na Slovensku je typická veľmi úzka spolupráca so sestrou v Českej republike. V záujme kvalitatívneho zlepšenia našej pôsobnosti a spolupráce je úzka spolupráca vnútri celej skupiny nevyhnutná. Na druhej strane máme s HVB Bank Czech Republic o niečo bližšie, čo má svoje odôvodnenie v historických súvislostiach, v tom, že obe ekonomiky mali dlhodobo spoločný vývoj, majú spoločnú históriu a napokon i prostredie, v ktorom nie sú rečové prekážky. Mimoriadne dobre sa s nimi spolupracovalo napr. v oblasti kreditných kariet.
DG: Nejužší spolupráce samozřejmě probíhá s našimi kolegy na Slovensku, což je dáno i historickými důvody. V poslední době úzce spolupracujeme také s kolegy z Maďarska, a to především v oblasti marketingové. Společně sdílíme vzájemné zkušenosti z našich trhů, předáváme si zkušenosti se zaváděním nových produktů. V rámci skupiny se pak snažíme hledat a zavádět služby, které bychom mohli nabídnout všem našim klientům napříč celou sítí skupiny HVB Group.
StoryEditor