StoryEditor

Noble: Bioterorizmus je v súčasnosti najväčšou hrozbou pre ľudstvo

02.03.2005, 05:15

Podľa generálneho tajomníka Interpolu Ronalda K. Nobla je v súčasnosti bioterorizmus najväčšou hrozbou pre ľudstvo. Napriek tejto skutočnosti je však podľa jeho slov medzinárodné spoločenstvo najmenej pripravené práve na túto formu násilia.
V úvodnej časti konferencie o bioterorizme, konanej vo francúzskom Lyone, Ronald K. Noble pripomenul, že medzinárodná teroristická organizácia al-Káida sa nijak netají tým, že sa v dohľadnej budúcnosti chystá použiť biologické zbrane.
Približne 500 expertov v oblasti boja proti terorizmu zo 155 krajín sa v Lyone dva dni bude zaoberať problematikou používania chemických zbraní pri násilníckych akciách. Interpol disponoval k 1. januáru tohto roku informáciami o 8127 medzinárodných teroristoch. Na globálny informatický systém tejto organizácie sa napojilo už 117 štátov.
Juhoafrický prezident Interpolu Jackie Selebi upozornil účastníkov lyonskej konferencie na nebezpečenstvo bioteroristického útoku proti domácim zvieratám a na možnosti kriminálnej manipulácie s potravinovými artiklami rôzneho druhu.
V rámci dvojročného programu, ktorý sa prakticky začal konferenciou v Lyone, budú bezpečnostní experti v Európe, Ázii, Afrike, Severnej a Južnej Amerike viesť výcvikové kurzy, zamerané na efektívnu obranu proti bioterorzmu.
2 ko dem

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
28. december 2025 19:09