StoryEditor

Začalo sa výročné stretnutie Svetového ekonomického fóra

25.01.2006, 16:56

V švajčiarskom turistickom stredisku Davos v stredu otvorili pravidelné výročné stretnutie Svetového ekonomického fóra (WEF), na ktorom viac ako 2300 vedúcich osobností svetovej politiky a ekonomiky rokuje o najaktuálnejších problémoch súčasného sveta. Hlavným témami tohtoročnej konferencie je vývoj v rodiacich sa ázijských hospodárskych mocnostiach Číne a Indii, ďalej riziká, ktorým čelí globálna ekonomika, ale aj otázka Iránu, blízkovýchodná problematika, terorizmus či budúcnosť EÚ.
Hlavným rečníkom prvého dňa je čínsky vicepremiér Ceng Pchej-jan, autor päťročného plánovacieho ekonomického cyklu, ktorý vystúpil hneď potom, ako nemecká kancelárka Angela Merkelová formálne otvorila debatu. Najľudnatejšia krajina sa po zverejnení dvojciferného rastu v roku 2005 stala 4. najsilnejšou ekonomikou sveta, pričom čínske investície v čoraz väčšom objeme prúdia aj do zahraničia. Práve preto Čína spolu s ďalšou ázijskou perspektívnou krajinou vzbudzujú veľkú pozornosť aj v Davose.
Výkonný riaditeľ WEF Klaus Schwab vyjadril mimoriadnu spokojnosť s tým, že sa na tohtoročnom stretnutí zúčastňujú šéfovia všetkých dôležitých medzinárodných inštitúcií vrátane OSN, MMF a Svetovej obchodnej organizácie. "Všetkých ľudí, ktorí majú na starosti medzinárodné otázky, môžete počas nasledovných troch až štyroch dní nájsť v Davose," povedal Schwab na tlačovej konferencii. Zároveň poukázal na pokračujúcu technologickú revolúciu a poznamenal, že svet sa pohybuje od globalizácie smerom k "googlizácii".
Z ďalších tém by na podujatí mal rezonovať vývoj svetovej ekonomiky, pričom obavy odborníkov v tomto smere vzbudzuje najmä rastúci americký rozpočtový deficit a vysoké ceny ropy. Pokiaľ ide o oblasť energetiky, s osobitným záujmom sa očakáva prejav nového šéfa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Edmunda Daukora, čo bude jeho prvým dôležitejším vystúpením v novej funkcii. Ďalšou veľkou energetickou témou by mali byť otázky dodávok zemného plynu v svetle posledných sporov medzi najväčším európskym dodávateľom Ruskom a jeho susedmi Ukrajinou a Gruzínskom.
Pokiaľ ide o medzinárodnú politiku, bude jednou z najhorúcejších tém Irán, ku ktorému sa v svojom prejave vyjadrí aj šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad al-Baradií. O jadrovom programe islamskej republiky budú na osobitnom stretnutí v Davose rokovať aj ministri zahraničných vecí Británie, Francúzska a Nemecka. Ďalej sa účastníci výročného stretnutia WEF budú venovať aj terorizmu, Blízkemu východu, regionálnym bezpečnostným výzvam či budúcnosti EÚ.
Okrem spomínaných politických lídrov sa na stretnutí v alpskom turistickom stredisku zúčastňuje aj generálny tajomník OSN Kofi Annan, pakistanský prezident Parvíz Mušarráf, nigérijský prezident Olusegun Obasanjo, iracký premiér Ibrahím al-Džaafarí či turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Účasť prisľúbil aj bývalý americký prezident Bill Clinton.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 08:35