StoryEditor

Pan Ki-mun vyzval Irán, aby sa podrobil požiadavkám BR

10.04.2007, 08:41
Autor:
SITASITA

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun vyzval v pondelok Irán, aby vyhovel požiadavkám OSN a zastavil citlivé práce súvisiace so získavaním jadrového paliva. Výzva šéfa OSN prišla po tom, ako Teherán v pondelok oznámil, že vyrába obohatený urán na priemyselnom stupni.
"Je veľmi dôležité pre každú členskú krajinu (OSN), aby sa plne podrobila rezolúciám Bezpečnostnej rady (BR)", povedal Pan novinárom a obrátil sa "na iránsku vládu, aby tak urobila". Generálny tajomník OSN tým reagoval na iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, ktorý vo svojom pondelkovom prejave pri príležitosti prvého dňa atómovej technológie okrem iného varoval, že Islamská republika nedovolí svetovým mocnostiam brzdiť jej jadrový program.
Bezpečnostná rada OSN uvalila na Irán už dve súbory sankcií za jeho odmietanie zastaviť obohacovanie uránu. Západné krajiny sa obávajú, že Irán sa snaží vyrobiť jadrové zbrane hoci tvrdí, že obohacovanie uránu má slúžiť len na mierové využitie jadrovej energie.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
28. máj 2023 11:04