StoryEditor

Rusko pre silné mrazy znižuje dodávky plynu do Európy

23.01.2006, 10:09
Autor:
SITASITAAFPAFP
Rusko dodáva do Poľska o 34 percent menej plynu, ako si Varšava objednala. Miera poklesu presahuje rezervné kapacity krajiny. Ruský plynárenský monopol Gazprom minulý týždeň vyhlásil, že nemôže naplno uspokojiť európsky dopyt po plyne, keďže pre mrazivé počasie výrazne stúpol domáci dopyt.

Rusko dodáva do Poľska o 34 percent menej plynu, ako si Varšava objednala. Množstvo plynu, ktoré na poľských hraniciach prijíma plynárenská skupina PGNiG, "sa stabilizovalo na hodnotu 34 percent pod denným množstvom, ktoré si Poľsko objednalo," informovalo v pondelok na svojej internetovej stránke poľské ministerstvo hospodárstva sa tým, že miera poklesu presahuje rezervné kapacity krajiny.
Ruský plynárenský monopol Gazprom minulý týždeň vyhlásil, že nemôže naplno uspokojiť európsky dopyt po plyne, keďže pre mrazivé počasie výrazne stúpol domáci dopyt.
Spoločnosť PGNiG ešte v nedeľu vyhlásila, že obmedzí dodávky plynu do ťažkého priemyslu, aby uspokojila zvýšený dopyt domácností, spôsobený prílevom mrazivého počasia do Strednej Európy.
Ďalšie problémy s dodávkami plynu má Rusko v kaukazskej oblasti. Dve explózie, ktoré sa v nedeľu odohrali na hlavnej a rezervnej vetve plynovodu Mozdok-Tbilisi neďaleko hranice s Gruzínskom, spôsobili zastavenie dodávok plynu do Gruzínska a Arménska. Okrem toho v neďalekej provincii tretí výbuch poškodil elektrickú sieť, cez ktorú prúdila elektrina do Gruzínska. Gruzínsky prezident Michail Saakašvili v nedeľu tvrdil, že išlo o ruskú sabotáž. Ruské ministerstvo zahraničných vecí to označilo za "hysterickú reakciu".
Súčasné problémy s dodávkami ruského plynu opäť poukázali na energetickú závislosť Európy od Ruska, a to iba niekoľko týždňov po spore Ruska s Ukrajinou o ceny plynu, ktorý spôsobil krátkodobé zníženie dodávok plynu aj na Slovensko.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. február 2023 17:01