StoryEditor

Francúzsky premiér rokoval s palestínskym ministrom zahraničia

03.04.2007, 15:18
Autor:
SITASITA

Palestínsky minister zahraničných vecí Ziád Abú Amr, ktorý v utorok rokoval s francúzskym premiérom Dominiquom de Villepinom, označil stretnutie za vynikajúce. Išlo o prvú Amrovu oficiálnu návštevu európskej krajiny od zostavenia palestínskej vlády pred dvoma týždňami a jej cieľom je prediskutovať vyhliadky na obnovenie finančnej pomoci pre Palestínu. Amr odmietol uviesť ďalšie detaily z jednohodinového rokovania.
Aby medzinárodné spoločenstvo obnovilo svoju pomoc, palestínska vláda musí urobiť "ďalšie gestá" vrátane oslobodenia izraelského vojaka, ktorého minulý rok zajali v Pásme Gazy, uviedol v pondelok francúzsky minister zahraničných vecí Philippe Douste-Blazy po stretnutí so svojím palestínskym rezortným kolegom. Desiatnika Gilada Šalita, ktorý má francúzske i izraelské občianstvo, uniesli palestínski militanti pri cezhraničnom prepade v júni minulého roka. Jeho únos vyvolal rozsiahlu ofenzívu židovského štátu v Pásme Gazy, ktorá za sebou zanechala stovky mŕtvych Palestínčanov. Amr v pondelok vyhlásil, že palestínske úrady pracujú "na urýchlenom prepustení Šalita v rámci výmeny väzňov" s Izraelom.
Medzinárodné spoločenstvo zmrazilo finančnú pomoc a kontakty s palestínskou vládou v marci 2006 potom, ako islamistické hnutie Hamas zostavilo vládu a odmietlo uznať právo Izraela na existenciu. V marci tohto roku sa Hamas a Fatah dohodli na vytvorení vlády národnej jednoty.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
21. marec 2023 10:07