StoryEditor

Annan: Treba oživiť blízkovýchodný mierový proces, aj na pôde OSN

14.09.2006, 08:42
Autor:
SITASITA

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Kofi Annan podporil v stredu na tlačovej konferencii stretnutie ministrov OSN naplánované na budúci týždeň, ktorého cieľom by malo byť oživenie blízkovýchodného mierového procesu. Podľa Annana takmer každý líder, ktorého nedávno stretol na svojej ceste po Blízkom východe vnímal libanonskú krízu ako "budíček" pre riešenie všetkých arabsko-izraelských sporov. Okrem stabilizovania Libanonu po 34-dňovej vojne medzi Izraelom a ozbrojencami hnutia Hizballáh chcú arabskí vodcovia vidieť nové snahy riešiť problémy Izraela s Libanonom ako i so Sýriou a Palestínčanmi, uviedol Annan.
Generálny tajomník na tlačovej konferencii, ktorú usporiadal po svojej dvojtýždňovej ceste na podporu rezolúcie OSN o prímerí v Libanone, sa sústredil na blížiacu sa výročnú schôdzu ministrov v rámci Valného zhromaždenia OSN, ktorá sa začne budúci utorok. Podľa Annana ústrednou témou stretnutia bude problematika Blízkeho východu. "Počas mojej cesty takmer každý líder vnímal Libanon ako budíček a my by sme sa teda mali skutočne zamerať na stabilizovanie situácie v Libanone, na vzťahy medzi Libanonom a Izraelom, ale nezastaviť sa len tam, vychádzať z nich pri riešení ďalších konfliktov v regióne - Palestíny, Golanských výšin," uviedol Annan.
Návrh Ligy arabských štátov (LAŠ) na usporiadanie ministerského stretnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) 21. septembra v súvislosti s obnovením blízkovýchodného mierového procesu sa stretol s podporou viacerých členov rady okrem Spojených štátov, najbližšieho spojenca Izraela. Grécky veľvyslanec a súčasný predseda BR OSN Adamantios Vassilakis v utorok vyjadril presvedčenie, že stretnutie sa uskutoční. Podľa Annana cieľom stretnutia nie je dosiahnutie konkrétnych riešení ale upriamenie pozornosti na nevyhnutnosť riešenia pálčivých mierových otázok v regióne. "Myslím, že takýto druh diskusie môže byť zdravý. Nemyslím si, že by sme sa toho mali obávať," dodal Annan.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
27. január 2023 03:18