StoryEditor

Lídri G8 rokovali s predstaviteľmi afrických krajín

08.06.2007, 14:12
Autor:
SITASITA

Na záver summitu skupiny G8 sa v nemeckom Heiligendamme stretli v piatok lídri najvyspelejších krajín sveta s predstaviteľmi afrických krajín. Summit deň predtým odsúhlasil zvýšenie rozvojovej pomoci pre Afriku o 60 miliárd dolárov s dôrazom na boj proti AIDS, malárii a tuberkulóze. Zástupcovia siedmich krajín G8 sa na čele s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou stretli s prezidentmi Egypta, Alžírska, Senegalu, Ghany a Nigérie. Chýbal medzi nimi americký prezident George W. Bush, ktorý sa ospravedlnil vzhľadom na žalúdočné ťažkosti.
"Bola to veľmi úprimná a otvorená diskusia," povedala po stretnutí nemecká kancelárka Angela Merkelová. "Povedali sme, že v mene krajín skupiny G8 si uvedomujeme naše záväzky a radi by sme naplnili sľuby, ktoré sme na seba prevzali, a že tak urobíme," dodala Merkelová.
Americký prezident George W. Bush sa predtým vo svojom apartmáne stretol s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, s ktorým hovoril najmä o Kosove. Budúcnosť juhosrbskej provincie dominuje poslednému dňu summitu G8. Spojené štáty a EÚ podporujú kontrolovanú nezávislosť Kosova na základe plánu OSN a snažia sa presvedčiť Rusko, ktoré oddelenie provincie od Srbska odmieta.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. január 2023 15:43