StoryEditor

Atentát na Haníju, zranili jeho syna, zabili ochrankára

15.12.2006, 08:00
Autor:
SITASITA

Na kolónu palestínskeho premiéra Ismáíla Haníju vo štvrtok neskoro večer zaútočili palestínske bezpečnostné jednotky verné prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi. Vládne hnutie Hamas tvrdí, že šlo o pokus o atentát na premiéra. Pri útoku prišiel o život jeden z členov Haníjovej ochranky a zranený bol premiérov syn, ktorý pracuje ako jeho poradca, ako aj ďalší najmenej štyria ľudia. "Vieme, kto strieľal," povedal novinárom Haníja po tom, čo sa vrátil do Gazy. Podľa hovorcu Hamasu Fawzího Barhúma to bol "vopred plánovaný pokus Jednotky 17 (Abbásovej prezidentskej gardy) zavraždiť nášho brata Ismáíla Haníju".
Dramatické okolnosti sprevádzali aj Haníjov prechod cez hraničný priechod Rafah medzi Egyptom a palestínskym Pásmom Gazy. Premiérovi sa na palestínske územia podarilo dostať až po ôsmich hodinách čakania. To sprevádzali boje medzi prívržencami Hamasu a egyptskými pohraničníkmi podporovanými gardou palestínskeho prezidenta.
Izrael vo štvrtok rozhodol o dočasnom uzavretí hraničného priechodu v Rafahu, pretože chcel zabrániť Haníjovi previezť na palestínske územie milióny dolárov, ktoré získal na svojej zahraničnej ceste od arabských spojencov. Uzavretie priechodu vyvolalo nepokoje a stovky ozbrojených stúpencov hnutia Hamas sa zhromaždili pred budovou terminálu, kde čakali, kým Haníja neprekročí hranicu, skandovali jeho meno a strieľali do vzduchu a na egyptskú stranu. Podľa nemocničných zdrojov bolo hospitalizovaných 27 ľudí, z toho dvaja s vážnymi zraneniami.
Podľa agentúry AFP sa Izrael a Egypt dohodli, že povolia Haníjovi vstúpiť do Pásma Gazy pod podmienkou, že peňažnú hotovosť, údajne vo výške 35 miliónov dolárov, nechá na hranici. Peniaze mali byť uložené v egyptskej banke, ktorá by ich previedla na účet Palestínskej samosprávy. Blízky Haníjov spolupracovník však neskôr pre agentúru AP povedal, že premiér si hotovosť nechal pri sebe.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. september 2023 01:58