StoryEditor

Počas bojov zahynulo v afganskom meste Músa Kala 200 rebelov

03.01.2008, 11:01
Autor:
SITASITA

Minulý mesiac zahynulo počas hlavnej vojenskej operácie v Afganistane, znovudobýjaní Talibanom obsadeného mesta Músa Kala, viac ako 200 militantov. Vo štvrtok o tom informovalo afganské ministerstvo obrany. Medzi zabitými bolo aj 17 veliteľov rebelov z islamistického hnutia, uviedlo ministerstvo.
Militanti z hnutia Taliban obsadili mesto vo februári, štyri mesiace potom, čo britské jednotky odovzdali kontrolu nad ním miestnym silám. Mesto sa stalo základňou islamistických bojovníkov, ktorých povstanie si v minulom roku vyžiadalo okolo 6 tisíc ľudských životov. Operácia na jeho znovudobytie sa dlho očakávala. Afganské sily za podpory Medzinárodných mierových jednotiek NATO (ISAF) zaútočili na krízové mesto v decembri. Počas bojov zahynuli podľa údajov ministerstva obrany aj štyria civilisti. Stovky rodín z regiónu pred bojmi utiekli.
Músa Kala sa nachádza v provincii Helmand, ktorá je najväčším svetovým pestovateľom maku a baštou islamistických extrémistov, ktorých z vlády zosadili v roku 2001 za ukrývanie vodcov al-Kájdy po útokoch na Spojené štáty z 11. septembra. Krízová provincia sa počas vlády Talibanu stala centrom obchodu s ópiom. Južný Afganistan, kde militantné hnutie začiatkom roka 1996 vzniklo, bolo centrom najhorších povstaleckých násilností a pravidelných útokov.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
10. jún 2023 07:23