StoryEditor

Bieloruských vojakov odsúdili za špionáž pre Poľsko

15.09.2007, 08:58
Autor:
SITASITA

Najvyšší súd v Bielorusku poslal v piatok do väzenia štyroch vojakov, ktorých uznal vinnými zo špionáže pre susedné Poľsko. Súd zároveň vojakom odňal ich hodnosti. Odsúdení si odpykajú tresty v trvaní sedem až desať rokov vo väznici s najprísnejším režimom. Zatknutie štyroch bieloruských občanov a jedného Rusa za špionáž pre Poľsko oznámili bieloruské úrady 15. júla. Podľa obžaloby sa pri svojej špionážnej činnosti zameriavali na bieloruský systém protivzdušnej obrany.

Vzťahy medzi Poľskom a Bieloruskom, ktoré sa po páde komunizmu vo východnej Európe vydali rôznymi cestami, sú napäté. Poľsko vybudovalo parlamentnú demokracie, zatiaľ čo v Bielorusku vznikol autoritársky režim na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Varšava zaviedla v roku 2006 vízové obmedzenia a sankcie voči vysokým predstaviteľom bieloruského režimu, ktorý obviňuje z prenasledovanie politických oponentov. Mnohí predstavitelia opozície v Bielorusku pochádzajú z radov poľskej menšiny.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
02. apríl 2023 07:12