StoryEditor

Odstúpila lotyšská ministerka sociálnych vecí, vláde hrozí pád

01.11.2007, 06:37
Autor:
SITASITA

Lotyšská ministerka sociálnych vecí Dagnija Stakeová v stredu odstúpila, čím vláda premiéra Aigarsa Kalvitisa stratila už štvrtého ministra. Prezident Valdis Zatlers reagoval výzvou na rezignáciu celej vlády potom, ako bude parlament 8. novembra hlasovať o štátnom rozpočte. Stakeová ako hlavný dôvod svojho rozhodnutia uviedla spor okolo zvýšenia rozpočtových výdavkov na dôchodky.
"Musím prijať morálnu zodpovednosť za to, ako budú rozdelené financie v sociálnom sektore. Podľa môjho názoru je preto jediným riešením odstúpiť," povedala Stakeová pred novinármi. Kalvitisovu nestabilnú stredopravicovú koalíciu predtým opustili traja členovia kabinetu. Ministri hospodárstva a zahraničných vecí rezignovali, zatiaľ čo ministra obecných vecí odvolali. Dvaja z nich odišli v súvislosti s rozhodnutím premiéra suspendovať predstaviteľa protikorupčného úradu, čo bolo podľa kritikov politicky motivované. Vláda minulý týždeň v tejto veci prekonala parlamentné hlasovanie o dôvere. Prezident Zatlers však v stredu vyhlásil, že vláda by mala napriek tomu rezignovať. "Vláda teraz zostala bez štyroch dôležitých ministrov. Po (hlasovaní o) rozpočte by mali odstúpiť," citovala prezidenta jeho hovorkyňa Inte Laseová. Stakeová navyše naznačila, že Kalvitisova koalícia by nemala ďalej zostávať pri moci. Kalvitis je na čele vlády od decembra 2004 a je tak najdlhšie úradujúcim premiérom, odkedy Lotyšsko získalo v roku 1991 nezávislosť.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. september 2023 05:55