StoryEditor

Merkelová vojakov na juh Afganistanu nepošle

04.11.2007, 09:01
Autor:
SITASITA
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová po návrate z Afganistanu potvrdila, že na vojnový juh krajiny nemeckých vojakov nepošle.

Cieľom nemeckej armády je garantovať kontinuitu nasadenia na severe krajiny, povedala kancelárka pre televíziu ARD. Počas svojej prekvapivej návštevy sa stretla aj s prezidentom Hamídom Karzajom. Pred svojím odchodom navštívila základňu nemeckej armády v Afganistane. Išlo o prvú návštevu kancelárky v tejto ázijskej krajine, ktorá sa z bezpečnostných dôvodov sa až do poslednej chvíle utajovala.

Nemecko má v Afganistane 3 tisíc vojakov, ktorí sú súčasťou medzinárodných síl pod vedením NATO. V polovici októbra nemecký parlament rozhodol o predĺžení nemeckej misie v krajine o jeden rok. Nemecko je však kritizované za to, že prevažná časť jeho kontingentu je na relatívne pokojnom severe Afganistanu a odmieta výzvy spojencov z NATO, aby ich presunulo aj na juh, kde je hrozba Talibanu najväčšia.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. apríl 2023 07:44