StoryEditor

Ak Srbsko zlepší spoluprácu s ICTY, podpíšeme asociačnú dohodu

13.10.2007, 08:43
Autor:
SITASITA
Európska komisia (EK) by mohla podpísať asociačnú dohodu so Srbskom, ak Belehrad zlepší spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).

V piatok to povedal eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn. EK a Srbsko 10. septembra ukončili vyjednávania o technických aspektoch Stabilizačnej a asociačnej dohody, ale Brusel ju odmieta podpísať. "Nevyhnutnou podmienkou na uzavretie dohody je úplná spolupráca Srbska s ICTY, ktorá by viedla k zatknutiu Ratka Mladiča, Radovana Karadžiča a ďalších obžalovaných," povedal Rehn. "Mohli by sme ju podpísať pod podmienkou, že Srbsko zintenzívni spoluprácu s ICTY," povedal Rehn a dodal: "Túto problematiku budeme mať opäť na programe v pondelok," keď sa stretnú ministri zahraničia krajín EÚ v Luxemburgu.

Vojnový líder bosnianskych Srbov Radovan Karadžič a veliteľ jeho armády Ratko Mladič sú obžalovaní z vojnových zločinov vrátane masakry 8 tisíc moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici v roku 1995. Predpokladá sa, že Mladič sa ukrýva v Srbsku. Hlavná žalobkyňa ICTY Carla Del Ponteová v hodnotení, ktoré zverejnila 3. októbra, Belehradu vyčítala nedostatočnú aktivitu. Srbsko v piatok vypísalo odmenu vo výške milión eur za informáciu, ktorá povedie k dolapeniu Mladiča. Belehrad tým chce preukázať svoju ochotu spolupracovať s ICTY.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
02. október 2023 06:12