StoryEditor

Podľa Fitch predčasné voľby neohrozia rating Slovenska

09.02.2006, 09:42

Podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Fitch Ratings vyhliadka predčasných volieb na Slovensku zvyšuje neistotu, avšak rating krajiny naďalej podporujú solídne fundamentálne údaje. "Samotné načasovanie volieb neovplyvní ratingové hodnotenie, keďže okrem neuzavretia niektorých privatizačných procesov a dohôd, už vláda svoju reformnú agendu z veľkej časti naplnila," uviedol David Heslam, námestník riaditeľa Sovereign group agentúry Fitch. Fitch pridelila stabilný výhľad slovenskému ratingu emitenta v domácej aj zahraničnej mene v októbri minulého roka, kedy zvýšila rating emitenta v zahraničnej mene na úroveň A z A-. Fitch vtedy varovala, že napätie v menšinovej koalícii sa zvýši v období do konania parlamentných volieb, ktoré boli pôvodne naplánované na september tohto roku.
Ako ďalej konštatovala agentúra rozhodnutie Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) odísť z vládnej koalície vyvolalo v súčasnosti vládnu krízu. Všetky strany sa dohodli na predčasných voľbách v júni, čo je o tri mesiace skôr, ako boli plánované riadne voľby. Tento termín by mal v súčasnosti schváliť slovenský parlament.
Populistická strana Smer, najväčší oponent reformného programu súčasnej vlády, v súčasnosti vedie s 37 percentami v prieskumoch popularity. Smer by sa tak mohol po nasledujúcich voľbách opäť stať najväčšou parlamentnou stranou, čo by zvýšilo riziko populistickejšieho vládnutia a čiastočného uvoľnenia fiškálnej politiky. Avšak parlamentná matematika podľa Fitch naznačuje, že budúca vláda bude musieť vo vládnej koalícii akceptovať minimálne jedného člena súčasnej vlády, čím by sa zredukovalo riziko podstatného zvrátenia reforiem.
Podľa agentúry je priskoro predpovedať výsledok volieb, avšak osobné nesympatie medzi vedením strany Smer a Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) zvyšujú pravdepodobnosť, že tieto strany nebudú sedieť v spoločnej vláde. HZDS, ktoré bolo pôvodne protieurópskou a autokratickou stranou avšak v istých periódach podporovalo reformy súčasnej vlády, je v súčasnosti s podporou 13 % voličov podľa prieskumov druhou najpreferovanejšou stranou pred SDKÚ s 11 %. Smer taktiež pravdepodobne ťažko nájde podporu svojej populistickej agendy medzi ostatnými stranami, čo zvýši nutnosť prijímať kompromisy.
Po vstupe Slovenska do systému ERM II v novembri minulého roka je potenciálnym nástrojom na udržiavanie disciplíny budúcou vládou aj cieľ prijať euro v roku 2009. Okrem Smeru, ktorý naznačil oddialenie termínu prijatia eura, preferujú rok 2009 všetky hlavné politické strany.
Ratingy Slovenska podľa Fitch podporuje aj pokračujúce reálne približovanie k západoeurópskym životným štandardom, nízke riziká externého financovania či primeraná úroveň vládneho dlhu. Stabilný výhľad ratingov krajiny vyjadruje rovnováhu medzi silnými ekonomickými stránkami krajiny a rizikom potenciálneho politického vývoja.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. november 2024 12:44