StoryEditor

Krajské úrady sa zrušia k 1. októbru

15.05.2007, 18:28
Autor:
SITASITA
Parlament schválil zákon o zrušení krajských úradov. Zaniknúť by mali k 1. októbru. Ich majetok a zamestnanci prejdú na obvodné úrady, časť z nich pôjde do dôchodku.

Štátna správa by mala ušetriť približne 150 zamestnancov, náklady na rušenie úradov v prvom roku budú asi o dva milióny väčšie ako zisky. Presun konkrétnych pôsobností na jednotlivých úsekoch štátnej správy by mali riešiť osobitné zákony, ktoré budú obsahovať aj vplyvy presunu zamestnancov v nadväznosti na rozsah presúvaných kompetencií na štátny rozpočet.
Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) označil v rozprave zrušenie KÚ za obrovský marketingový ťah Smeru-SD a úbohý pokus o oblbovanie ľudí. "Pán minister, zrušili ste KÚ alebo ste len presunuli ich agendu na iné úrady," opýtal sa šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka a citoval z viacerých súvisiacich právnych noriem, kde sa pojem Krajský úrad nahrádza pojmom Obvodný úrad v sídle kraja. "Je to premaľúvanie tabúľ, nový hlavičkový papier a pečiatky. A v tom tichom poňatí je to kumulácia moci pod ministerstvo vnútra, pod vás, pán minister za Smer. Postupne chcete prevziať aj špecializovanú štátnu správu, ktorá dnes patrí vašim koaličným partnerom. Uzurpujete si viac moci ako máte v zmysle koaličnej dohody," uzavrel smerom k ministrovi Janiš.
Aký bude benefit zo zrušenia KÚ a prečo len KÚ a nie iné, opýtal sa Martin Pado (SDKÚ-DS) a odpovedal si tým, že ide len o vytrhnutie tŕňa z päty predsedovi vlády, čo má realizovať vo svojom rezorte minister vnútra. Pado poukázal na to, že ani nízky počet 151 miest, ktoré sa majú ušetriť, nie je v súlade s inou normou toho istého ministerstva, prerokovanou na aktuálnej parlamentnej schôdzi, kde sa už píše len o 104 ušetrených miestach. "Je to úspora pro forma a nemá zásadný význam," dodal Pado. Kaliňák výhrady opozície odmietol. "To sú nezmysly, na ktoré sa nedá ani reagovať," povedal s tým, že zrušenie KÚ je len začiatok.
Poslanci na návrh troch koaličných klubov odložili hlasovanie o návrhu novely zákona o Policajnom zbore na stredu. Cieľom novely je zapracovanie úprav súvisiacich s implementáciou schengenského acquis a s prípravou na pripojenie k Schengenskému informačnému systému. Do tohto systému budú poskytované údaje z národných informačných policajných systémov - pátranie po osobách, pátranie po dopravných prostriedkoch, pátranie po dokumentoch, pátranie po zbraniach, evidencia nežiaducich osôb a evidencia monitorovaných osôb a dopravných prostriedkov.
Opoziční poslanci Martin Pado a Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) namietali, že sa v zákonoch navrhovatelia snažia stále častejšie a sofistikovanejšie vstupovať do súkromia ľudí. Minister vnútra Robert Kaliňák ich argumenty odmietol, poukazujúc na to, že ide o krok k ľuďom.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. jún 2023 06:41