StoryEditor

EK začala priestupkové konanie voči SR kvôli elektronickej komunikácii

14.04.2005, 10:25
Autor:
TASRTASR

urópska komisia (EK) tento týždeň začala voči Slovensku a ďalším deviatim krajinám EÚ priestupkové konanie kvôli neúplnému alebo nesprávnemu uplatňovaniu legislatívy v oblasti elektronickej komunikácie.
Komisia toto rozhodnutie oficiálne oznámi vo štvrtok, kedy zverejní aj podrobnosti o nedostatkoch jednotlivých napomenutých členských štátov.
Priestupkové konanie sa týka tiež ďalších krajín, ktoré síce prevzatie príslušnej legislatívy komisii nahlásili, avšak neuplatňujú ju celkom správne. Ide o Nemecko, Taliansko, Lotyšsko, Maltu, Holandsko, Rakúsko, Poľsko, Portugalsko a Fínsko.
Komisia avizovala začiatok priestupkového konania aj voči Slovensku už vlani v decembri. Tieto informácie vtedy Telekomunikačný úrad (TÚ) SR označil za nesprávne.
Hovorca komisie v decembri tvrdil, že na Slovensku sú nedostatky vo vykonávacej legislatíve, čo sa podľa neho týkalo najmä chýbajúcej vyhlášky o prenosnosti telefónnych čísiel.
Priestupkové konanie v EÚ má niekoľko etáp. Prvou je list v podobne formálneho upozornenia, na ktorý musí členský štát približne do dvoch mesiacov odpovedať a vysvetliť stav legislatívy, na ktorú sa komisia pýta. V prípade neuspokojivej odpovede pošle EK danému štátu "odôvodnené" varovanie a ak ani po ňom nedôjde k náprave, môže krajinu zažalovať na Európskom súdnom dvore v Luxemburgu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pop

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
21. september 2023 13:35