StoryEditor

Bratislavská vodárenská očakáva za minulý rok rast tržieb o 3,5 %

07.03.2006, 12:12
Autor:
HNHN

Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s. (BVS) predpokladá podľa predbežných neauditovaných výsledkov tržby za minulý rok na úrovni 1,96 mld. Sk. Ako ďalej na utorkovej tlačovej besede informoval generálny riaditeľ vodárenskej spoločnosti Daniel Gemeran, v medziročnom porovnaní by to znamenalo rast tržieb o 3,5 %. Vlaňajší zisk pred zdanením očakáva BVS vo výške viac ako 300 mil. Sk. V roku 2004 pritom hospodárila s hrubým ziskom 279,9 mil. Sk. "Minuloročný zisk plánujeme použiť na investície a do rozvoja spoločnosti," dodal Gemeran. Vlani BVS preinvestovala celkovo 791,4 mil. Sk. Z vlastných zdrojov pritom použila 754,5 mil. Sk, zo štátneho rozpočtu 1,5 mil. Sk a z fondov Európskej únie 5,6 mil. Sk. Iné zdroje tvorili 29,8 mil. Sk. Pridanú hodnotu vygenerovala BVS na úrovni 1,375 mld. Sk, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 5 %.
"Vo finančnej situácii spoločnosti sa priaznivo prejavili úhrady pohľadávok najmä od zdravotníckych zariadení, ktoré si dlhodobo neplnili svoje platobné povinnosti," pokračoval generálny riaditeľ. Ešte koncom septembra minulého roka totiž spoločnosť nevylučovala prerušenie dodávok do niektorých zariadení spadajúcich pod Fakultnú nemocnicu Bratislava, pretože voči zdravotníctvu evidovala v závere prvého polroka celkový dlh vo výške 71 mil. Sk. Ružinovská nemocnica však už ku koncu novembra mala uhradené všetky svoje záväzky. V súčasnosti podľa Gemerana pohľadávky BVS voči zdravotníckym zariadeniam po lehote splatnosti predstavujú približne 11 mil. Sk.
V tomto roku spoločnosť rozpočtuje tržby vo výške viac ako 2,137 mld. Sk. "Projekcia tržieb očakáva 51,8 % tržieb za fakturovanú pitnú vodu a 47,5 % tržieb za vodu odvedenú," povedal Gemeran. Ako dodal, v tomto roku už vodárenská spoločnosť odstránila aj krížové dotovanie cien stočného. Za vodu odvedenú tak v tomto roku účtuje 22,60 Sk bez dane z pridanej hodnoty (DPH) a za pitnú vodu 23 Sk bez DPH jednotne domácnostiam aj veľkoodberateľom.
Na tohtoročné stavby plánuje spoločnosť preinvestovať 900 mil. Sk. Na ukončenie rozostavaných stavieb chce z toho vynaložiť 234 mil. Sk a ďalších 666 mil. Sk na začaté stavby, ktoré sa ukončia v tomto alebo v nasledujúcich rokoch. I keď v súčasnosti spoločnosť neeviduje žiadne bankové úvery, usiluje sa podľa Gemerana o získanie ratingového hodnotenia pre čerpanie úverov, ktorými chce financovať rozsiahlejšie investičné projekty. Rating by podľa neho mala spoločnosť mať ešte do konca prvého polroka 2006.
Generálny riaditeľ BVS zároveň uviedol, že v tomto roku BVS odštartuje prvý investičný projekt, ktorý sa nezameriava na rekonštrukciu infraštruktúry vodárenskej spoločnosti. Do konca mája 2006 by mali podľa Gemerana skončiť analytické práce pre zavedenie nového integrovaného systému riadenia, od ktorého si spoločnosť sľubuje zníženie nákladov v oblasti prevádzky technologickej výroby, strát vody či opravy a údržby. Dodávateľom systému je na základe verejnej súťaže združenie firiem pod vedením Siemensu. Štart prevádzky nového systému sa plánuje v BVS od novembra 2006, pričom projekt by mal byť plne funkčný do konca novembra 2007. "Zmluva o outsourcingu služieb pre integrovaný systém riadenia trvá do konca roka 2011, náklady za celé šesťročné obdobie predstavujú približne 580 mil. Sk," dodal Gemeran.
Bratislavská vodárenská spoločnosť vznikla v decembri 2002 vkladom celého majetku zrušeného štátneho podniku Vodárne a kanalizácie Bratislava a časti majetku zrušeného štátneho podniku Západoslovenské vodárne a kanalizácie. Jej hlavnou činnosťou je zásobovanie pitnou vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd. Majoritným akcionárom spoločnosti je mesto Bratislava, ktoré vlastní 59,29-percentný podiel na základnom imaní BVS vo výške 8,477 mld. Sk. Zvyšok je v rukách miest a obcí na území západného Slovenska.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. február 2023 23:36