Európska komisia (EK) zatiaľ podľa Telekomunikačného úradu SR nezačala voči Slovensku disciplinárne konanie kvôli nezavedenej prenositeľnosti čísla. "Kvôli nesplneniu tejto podmienky sme dali Slovensko na Európsky súd, pretože pre spotrebiteľov je dôležité, aby mohli prejsť k inému operátorovi, ak si to želajú," povedala pritom v utorok počas svojej návštevy Slovenska európska komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová. Podľa údajov EK z decembra minulého roka však v tejto veci disciplinárne konanie hrozí Slovinsku, ďalej Lotyšsku a Malte, upozornenie dostal Litva a Česká republika, konanie pred Európskym súdnym dvorom hrozilo od decembra Poľsku.
Telekomunikačný úrad SR zároveň upresnil, že zatiaľ ukončil len analýzu 11 z osemnástich relevantných trhov spadajúcich pod jeho reguláciu. Komisárka Redingová pritom v utorok pochválila Slovensko za veľký pokrok v sektore elektronických komunikácií okrem iného aj preto, že slovenský regulátor zanalyzoval už 15 trhov. Analýzu takéhoto počtu trhov sa zatiaľ z nových členov podarilo ukončiť napríklad v Slovinsku. TÚ SR však pochvalné vyjadrenie komisárky veľmi teší.
"Slovensko je novou krajinou únie, takže nemôžeme očakávať, že všetko splní v prvý deň. Ak SR bude aj naďalej takto pokračovať, som si istá, že vyriešime aj zostávajúce problémy v oblasti elektronických komunikácií," komentovala ďalej situáciu na Slovensku počas svojej utorkovej návštevy Slovenska Redingová. Komisárka podľa svojich slov komunikuje s naším regulačným úradom o možných opatreniach, ktoré by mohli ešte napomôcť liberalizácii telekomunikačného trhu. Po vykonaní analýz v jednotlivých sektoroch na trhu totiž TÚ môže uložiť dominantným operátorom povinnosti, ktoré pomôžu otvoreniu trhu aj konkurencii. Jedným z takýchto kľúčových opatrení je podľa Redingovej práve prenositeľnosť čísla, ktorá umožňuje ponechať si telefónne číslo aj po prechode klienta k inému operátorovi. Táto povinnosť pritom na Slovensku platí už od termínu vstupu do EÚ a je aj súčasťou zákona o elektronických komunikáciách. Službu prenositeľnosti čísla v mobilných sieťach pritom slovenskí operátori plánujú uviesť až v prvom polroku 2006.
Komisárka Redingová zaznamenala v niektorých krajinách Európskej únie iniciatívu operátorov znižovať poplatky za roamingové hovory pred vypracovaním zákona. "V momente, keď som deklarovala, že vypracujem európsky zákon s cieľom znížiť poplatky, operátori v niektorých krajinách Európy začali znižovať poplatky sami, keďže nemajú radi reguláciu," povedala Redingová. Ak by podľa nej operátori všade v Európe znížili poplatky za roamingové služby, potom by komisárka dosiahla cieľ, ktorý si stanovila, a to férové ceny pre spotrebiteľov.
Rokovania o znížení roamingových poplatkov už avizovali aj slovenskí mobilní operátori.
StoryEditor
EK zatiaľ kvôli prenositeľnosti čísla voči SR nezasiahla
Európska komisia zatiaľ podľa Telekomunikačného úradu SR nezačala voči Slovensku disciplinárne konanie kvôli nezavedenej prenositeľnosti čísla. Podľa údajov komisie z decembra minulého roka však v tejto veci disciplinárne konanie hrozí Slovinsku, ďalej Lotyšsku a Malte, upozornenie dostal Litva a Česká republika, konanie pred Európskym súdnym dvorom hrozilo od decembra Poľsku.