StoryEditor

Summit EÚ podporil spoločnú energetickú politiku

24.03.2006, 12:12

Lídri štátov a vlád Európskej únie (EÚ) schválili na zasadaní Európskej rady návrh Európskej komisie (EK) na vytvorenie spoločnej energetickej politiky. Ako uviedol rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel, zástupcovia 25 členských krajín EÚ súhlasili s celoeurópskou koordináciou regulátorov energetického trhu, nesúhlasili však s návrhom vytvoriť centrálny európsky regulačný orgán. EK podporu členských krajín privítala. "Som potešený, že lídri krajín EÚ podporujú myšlienku spoločnej európskej politiky, spoločná stratégia EÚ v oblasti energetiky má zmysel," vyhlásil predseda EK Jose Manuel Barroso.
Spoločná energetická politika EÚ, ktorej návrh predložila EK začiatkom marca, patrí k prioritným témam summitu. Podľa návrhu by sa EÚ mala snažiť vytvoriť jednotný európsky energetický trh, zabezpečiť dodávky energie a snažiť sa diverzifikovať zdroje s dôrazom na obnoviteľné zdroje energie.
V súvislosti s jednotným energetickým trhom rezonuje na summite spor medzi Talianskom a Francúzskom o protekcionizme na trhu. Taliansko totiž obviňuje Francúzsko, že sa snaží prekaziť plánovanú akvizíciu francúzskej firmy Suez talianskou štátom kontrolovanou spoločnosťou Enel. Postup Paríža, ktorý chce Suez zlúčiť so štátnym plynárenským gigantom Gaz de France, plánuje vyšetrovať EK. "Nemôžeme byť otvorení transakciám so zvyškom sveta a zároveň uzavretí voči sebe navzájom," vyhlásil Barroso.
Atmosféru dvojdňového summitu oživil vo štvrtok francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý demonštratívne so svojim sprievodom opustil rokovaciu miestnosť na protest proti tomu, že Francúz Ernest-Antoine Seilliere, predseda zamestnávateľského zväzu UNICE, vo svojom príhovore rozprával po anglicky a angličtinu nazval "jazykom biznisu."

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. január 2025 10:39