Na pondelkovom rokovaní odvetvovej tripartity v zdravotníctve žiadal predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Andrej Kučinský 21-percentné plošné navýšenie mzdových prostriedkov z rezerv vlády. Ako po rokovaní na tlačovej besede informoval minister zdravotníctva Rudolf Zajac, zároveň Lekárske odborové združenie žiadalo, aby štát platil za svojich poistencov viac, ako je to napríklad v ČR alebo v Nemecku. "Tieto požiadavky predostriem vláde. To, že 21-percentné plošné navýšenie miezd nemáme ako zabezpečiť, je iná otázka, ale nech vláda o tejto informácii vie," povedal R. Zajac. Na žiadosť ministra zdravotníctva pondelkové rokovanie prerušili. Podľa neho nastala situácia, kedy najmä odborový zväz chcel separátne vyjednávať a dohodli sa teda na ďalšom rokovaní, ktoré bude budúci piatok. "Ak by sme sa nevedeli dohodnúť, tak potom by išli odborári na rozhodcovské konanie a aj na ostrejšie protesty. To samozrejme počujem, ale v tejto chvíli sa tým nezaoberám," konštatoval Zajac.
Na tripartitnom rokovaní R. Zajac navrhol ako variant riešenia prechod štátnych zdravotníckych zariadení na divízne hospodárenie, teda aby sa jedno oddelenie správalo ako samostatná divízia. "Budúci týždeň máme poradu s riaditeľmi o tom, ako vyzerajú ich zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, a ako rýchlo sú schopní zaviesť tento divízny systém," konštatoval Zajac. Súčasne sú podľa neho riaditelia ochotní uzatvárať aspoň čiastkové kolektívne zmluvy s jednotlivými segmentmi zamestnancov. Ročný nárast zdrojov do nemocníc bude podľa R. Zajaca rádovo okolo 1,7 mld. Sk pre všetky nemocnice na Slovensku. Bude však potrebné podľa neho zvážiť koľko prostriedkov do ktorej nemocnice pôjde. "Mzdový vývoj určite nie je potešiteľný, ale súčasne je veľmi nádejný, pretože vieme zabezpečovať v tejto chvíli ročný nárast miezd tak, aby sme išli do reálneho rastu," uzavrel Zajac.
StoryEditor
Odborový zväz zdravotníctva žiadal 21%-né navýšenie miezd
Ako po rokovaní na tlačovej besede informoval minister zdravotníctva Rudolf Zajac, zároveň Lekárske odborové združenie žiadalo, aby štát platil za svojich poistencov viac, ako je to napríklad v ČR alebo v Nemecku.