StoryEditor

Vzdaním sa dividend zo SE podľa Mikloša štát neprerobí

09.11.2006, 16:05
Autor:
SITASITA
Vzdaním sa dividend zo Slovenských elektrární, a.s. do roku 2010 štát podľa poslanca NR SR Ivana Mikloša neprerobí. "Ak sa dividendy nevyplatia, ostanú v podniku a budú sa investovať, čo zvýši aj hodnotu tretiny akcií vo vlastníctve štátu.

Vzdaním sa dividend zo Slovenských elektrární, a.s. (SE) do roku 2010 štát podľa bývalého ministra financií a poslanca Národnej rady SR Ivana Mikloša neprerobí. "Ak sa dividendy nevyplatia, ostanú v podniku a budú sa investovať, čo zvýši hodnotu akcií a budúce dividendy, teda aj hodnotu tretiny akcií vo vlastníctve štátu a budúce dividendy štátu. Štát teda neprišiel o nič, pretože je v zásade jedno, či sa peniaze vyplatia, alebo dobre investujú," uviedol pre agentúru SITA Mikloš.
Ako poslanec zdôraznil, cena za predaj 66-percentného balíka akcií SE sa vygenerovala v súťaži medzi dvoma silnými uchádzačmi, Enelom a skupinou ČEZ, a títo uchádzači premietli do ponúkanej ceny a kúpnych podmienok svoje odhady vývoja budúcej ziskovosti SE. "Takže zdôvodňovať nepravdivé tvrdenia o prerobení štátu a unáhlenosti predaja tým, že sme mali vedieť, že zisky budú vyššie, lebo aj napr. ČEZ to vedel, je úplne absurdné a scestné," konštatoval Mikloš.
Vláda na stredajšom rokovaní uložila ministerstvu hospodárstva do najbližšieho rokovania pripraviť informáciu o dividendovej politike SE. "Vysvetlite mi, načo nám je taký investor, ktorý sa tvári, že chce urobiť na Slovensku veľký investičný program, ale celý si ho nechá zaplatiť od ľudí v cenách elektriny a dividendami. Keď je investor, tak nech okrem iného prinesie aj svoje zdroje," povedal po rokovaní vlády premiér Robert Fico. Podľa neho vláda musí právne zanalyzovať záväzok, ktorý dala predchádzajúca vláda talianskemu investorovi pod gestorstvom bývalého ministra financií Ivana Mikloša, že do roku 2010 nebudú elektrárne vyplácať dividendy. "Odporúčam pánu Miklošovi, nech prestane rozprávať o ideologickej obmedzenosti a profesionálnej nespôsobilosti tejto vlády. Myslím, že sa má na čo tešiť," povedal Fico. Podľa premiéra na roky 2007 až 2010 sú predpoklady, že SE budú mať po zdanení zisk až 20 mld. Sk.
Privatizácia 66 % akcií Slovenských elektrární sa ukončila 28. apríla tohto roka, kedy Slovensko podpísalo s firmou Enel záverečné dokumenty a talianska spoločnosť definitívne vstúpila do SE. Enel zaplatil za Slovenské elektrárne 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií SE zostáva v rukách Fondu národného majetku SR. Celý proces vstupu spoločnosti Enel do SE trval viac ako 14 mesiacov.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
10. jún 2023 20:10