StoryEditor

Podľa SMK rušiť nemocnice vôbec netreba

17.04.2007, 14:11
Autor:
SITASITA

Strana maďarskej koalície (SMK) je proti rušeniu nemocníc a zastáva názor, že problémy v rezorte by sa mali riešiť navýšením objemu peňazí. Ako na tlačovej besede uviedol predseda SMK Pál Csáky, minister zdravotníctva Ivan Valentovič nemá jasnú koncepciu ďalšieho smerovania zdravotníctva a len improvizuje. Predsedníctvo SMK chce preto na sobotňajšom zasadnutí v Lučenci hovoriť o možných "tvrdých politických krokoch". Predstavitelia strany nevylúčili, že budú hovoriť o možnosti navrhnúť odvolanie ministra Valentoviča.
Vláda by podľa podpredsedu SMK pre zdravotníctvo Imre Hugyivára mala naplniť svoje sľuby a zvýšiť platy zdravotníckych pracovníkov. Namiesto toho však podľa Hugyivára Valentovičove kroky narúšajú fungujúci systém založený na pluralite zdravotných poisťovní a na dohodách medzi poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Namiesto zásahov do systému zdravotného poistenia a rušenia lôžok by minister mal podľa SMK iniciovať širšiu diskusiu o budúcnosti zdravotníckych zariadení. Zainteresované by v tejto diskusii mali byť zdravotné poisťovne a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Ako uviedol Hugyivár, predchádzajúca vláda už reformu zdravotníctva vykonala a problémy by sa teraz mali riešiť navýšením zdrojov v zdravotníctve. "Zdravotníctvo už nie je čierna diera a peniaze investované do takto fungujúceho systému nie sú vyhodené peniaze," skonštatoval Hugyivár. Podľa SMK rušenie nemocníc nie je správne a zdravotné poisťovne nemajú ani možnosť neuzatvárať zmluvy so zdravotníckymi zariadeniami. Neexistuje totiž zoznam zdravotníckych zariadení zaradených do verejnej minimálnej siete.
SMK podľa Csákyho bude pozorne sledovať osud zdravotníckych zariadení najmä na juhu Slovenska. Preto predstavitelia SMK a SDKÚ-DS navštívili nemocnicu vo Veľkom Krtíši, ktorá sa ocitla na neoficiálnom zozname neefektívnych nemocníc. Ako skonštatoval člen republikového predstavenstva Richárd Hamerlik, veľkokrtíšska nemocnica prešla reštrukturalizáciou, zredukovala počet lôžok aj pracovníkov. Z vlastných zdrojov investuje do zlepšenia svojho vybavenia, nebolo ju treba oddlžovať ani dotovať. Ako Hamerlik zdôraznil, nemocnica vo Veľkom Krtíši odosiela iba 3,7 % svojich pacientov do nemocníc vyššieho typu.
Podľa Csákyho, SMK nesúhlasí ani so zámermi ministerstva povinne poistiť všetkých poistencov štátu vo verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Csáky potvrdil, že ak takýto zákon parlament schváli, SMK sa pripojí k iniciatíve KDH napadnúť ho na Ústavnom súde SR.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. február 2023 08:47