StoryEditor

Mzdy rástli vlani rýchlejšie ako produktivita práce

09.03.2006, 12:30
Reálne mzdy v hospodárstve SR rástli v minulom roku výrazne rýchlejšie ako produktivita práce. Ak by takýto trend pokračoval dlhodobejšie, mohlo by to podľa neho spôsobovať inflačné tlaky, zatiaľ sa však tieto vzťahy nepriaznivo neprejavujú.

Reálne mzdy v hospodárstve SR rástli v minulom roku výrazne rýchlejšie ako produktivita práce. Ako na tlačovej konferencii uviedol generálny riaditeľ sekcie národných účtov a cien Štatistického úradu (ŠÚ) SR Pavol Baláž, rast reálnych miezd dosiahol vlani 6,3 % pričom produktivita práce vzrástla o 3,7 %. Ak by takýto trend pokračoval dlhodobejšie, mohlo by to podľa neho spôsobovať inflačné tlaky, zatiaľ sa však tieto vzťahy nepriaznivo neprejavujú. "Musíme sa totiž na veci pozerať aj z toho hľadiska, že je tu vysoká rozpracovanosť stavieb, prijímajú sa už aj zamestnanci, ktorí však ešte neprodukujú plnohodnotne, keďže nové výroby sa len spúšťajú," konštatoval Baláž. Skutočný stav sa tak podľa neho preukáže až po spustení veľkých výrob, ktoré sa momentálne pripravujú.
V súvislosti s nárastom reálnych príjmov obyvateľov rástla v minulom roku aj konečná spotreba domácností. Za celý rok 2005 bola medziročne vyššia o 9,2 %. V prvom polroku tohto roka, kedy štatistici predpovedajú ekonomický rast na úrovni 6,2 %, by sa však spotreba domácností už podľa Baláža aj v súvislosti so zvýšením úrokových sadzieb centrálnej banky výraznejšie zrýchľovať nemala. "Tie opatrenia, ktoré sa urobili, by mali istým spôsobom obmedziť prístup domácností k peniazom, zdražia sa úvery a nebudú si môcť tak ľahko požičiavať," konštatoval. Na druhej strane sa však očakáva zrýchlenie zahraničného dopytu, ktorý by sa tak mal výraznejšie podieľať na tvorbe hrubého domáceho produktu.
Podľa Baláža však príjem domácností z miezd nie je už tak rozhodujúcim faktorom pri raste domácej spotreby ako v minulosti. V súčasnosti totiž príjem domácností z miezd predstavuje len približne 40 % z celkových príjmov domácností. "Pokiaľ ide o domácnosti ako také, tam hrajú významnú úlohu podnikateľské domácnosti, kde nemožno hovoriť že ich príjmy sú inflačné, pretože vychádzajú z produkcie, ktorú prinášajú na trh či už ako služby alebo tovary," konštatoval Baláž a zopakoval, že nebezpečenstvo pre ekonomiku by podľa neho nastalo až pri dlhodobejšom vyššom raste reálnych miezd oproti produktivite práce.
Slovenská ekonomika v poslednom štvrťroku minulého roka reálne vzrástla o 7,6 %, kým v treťom kvartáli medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) dosiahol 6,2 %. Vyplýva to zo spresneného odhadu ŠÚ, ktorý tak k svojmu februárovému rýchlemu odhadu rastu slovenskej ekonomiky v štvrtom štvrťroku pridal ešte 0,1 percentuálneho bodu. "Bol to najvyšší reálny medziročný prírastok v histórii Slovenskej republiky," konštatuje v správe ŠÚ. V období od októbra do decembra minulého roku tak ekonomika SR vytvorila HDP na úrovni 384,1 mld. Sk, čo v bežných cenách predstavovalo 9,9-percentný medziročný nárast. Vývoj ekonomického rastu na strane spotreby ovplyvnilo medziročné zrýchlenie zahraničného dopytu na 15 % a domáceho dopytu na 11,7 %. Za celý rok 2005 podľa ŠÚ dosiahla tvorba HDP 1 439,8 mld. Sk, čo predstavovalo reálny rast o 6 %. V bežných cenách ekonomika SR vlani vzrástla o 8,6 %.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. november 2024 11:28