Prijatie eura nemusí byť pre Slovensko iba výhodou. "Na základe siedmich kritérií, z ktorých považujeme len jedno za splnené, považujeme z dnešného pohľadu členstvo Slovenska v eurozóne za nevýhodné," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii ekonóm Konzervatívneho inštitútu (KI) M. R. Štefánika Peter Gonda.
Gonda je autorom štúdie Kritériá ne/výhodnosti členstva v eurozóne, ktorej výsledky dnes v Bratislave predstavil novinárom. Ekonóm nijako nespochybňuje maastrichtské kritériá, o splnení ktorých sa v prípade snahy o prijatie eura v každej krajine hovorí najviac a sú určite základom procesu konvergencie k eurozóne. "Maastrichtské kritériá sú dôležité najmä z pohľadu dnešných členov eurozóny, a to preto, aby do eurozóny neprišla nová krajina, ktorá by mohla ohroziť ich finančnú stabilitu," vysvetlil Gonda. Na zistenie toho, či je členstvo v eurozóne pre krajinu výhodné, je však podľa neho potrebné posúdiť aj ďalšie kritériá. Z tohto dôvodu vo svojej analýze výhodnosti či nevýhodnosti zavedenia spoločnej európskej meny na Slovensku použil 7 ekonomických kritérií, ktoré by mali doplniť maastrichtské.
Z nich štyri sú tzv. systémové kritériá, týkajúce sa celej eurozóny. "Hovoria o tom, či je dnešná Európa pripravená na menovú úniu, či dnešná eurozóna je schopná dlhodobejšie prežiť," spresnil Gonda. Druhá skupina sú tzv. pragmatické kritéria, ktoré hovoria o tom, do akej miery je samotné Slovensko schopné byť v eurozóne úspešné. Ide teda o pohľad konkrétneho uchádzača o vstup do menovej únie.
StoryEditor