StoryEditor

Vážny tiež navrhuje nezačať rokovania s náhradným uchádzačom

16.08.2006, 14:36
Autor:
SITASITA

Minister dopravy Ľubomír Vážny navrhuje odstúpiť od privatizačných zmlúv na predaj 66 % akcií v bratislavskom a košickom letisku, ktoré uzavrela predchádzajúca vláda SR s konzorciom TwoOne. Vyplýva to z návrhu ministerstva, ktorým by sa v stredu mala zaoberať vláda. Lehotu na odstúpenie od zmlúv pritom navrhuje do 23. augusta tohto roka. Minister zároveň navrhuje, aby predmetný podiel akcií letísk ostal v majetku Fondu národného majetku SR (FNM). Následne by mal minister dopravy a minister hospodárstva spoločne s prezidentom FNM predložiť do 30. októbra 2006 na rokovanie vlády návrh ďalšom postupe nakladania s predmetným majetkom letísk. Ako ďalej vyplýva z návrhu ministerstva dopravy, zrušiť by sa mala aj povinnosť ministra dopravy predložiť vláde návrh na začiatok rokovaní o predaji letiskových podielov druhému uchádzačovi, konzorciu Abertis, TBI a J&T.
Rozhodnutie minister podľa materiálu odôvodňuje tým, že konzorcium TwoOne nezískalo do stanoveného termínu 15. augusta 2006 súhlas PMÚ s koncentráciou voči bratislavského letisku. Pri košickom letisku je situácia trochu odlišná. "PMÚ vydal rozhodnutie, ktorým udelil súhlas s koncentráciou. Toto rozhodnutie však nenadobudlo právoplatnosť v stanovenom termíne a zo strany kupujúceho nebolo doručené na FNM a ministerstvo dopravy ako predávajúcemu. Týmto nebola splnená jedna z odkladacích podmienok," uvádza sa v návrhu ministerstva. Vedúci konzorcia TwoOne Michael Fazekas na margo tohto návrhu pre agentúru SITA uviedol, že celú vec nemôže komentovať, kým nebude poznať oficiálne stanovisko vlády.
Medzinárodný tender na majoritného vlastníka oboch letísk vyhlásila slovenská vláda ešte v júli 2005 a s víťazným konzorciom uzavrela zmluvu 10. februára 2006. Konzorcium TwoOne zložené z viedenského letiska, private equity skupiny Penta a s rakúskej Raiffeisen Zentralbank malo pritom do štátneho rozpočtu podľa záväzných ponúk zaplatiť vyše 11 mld. Sk a do roku 2015 preinvestovať na oboch letiskách celkovo okolo 20 mld. Sk. Jednou z podmienok na uzavretie transakcie však bolo získanie súhlasu rakúskeho a slovenského protimonopolného úradu. Rakúsky úrad koncentráciu odobril ešte v apríli tohto roka, PMÚ v pondelok 14. augusta oznámil, že predlžuje lehotu na vydanie rozhodnutia ohľadom bratislavského letiska do 19. októbra 2006. Súhlas s kúpou košického letiska vydalo v pondelok bez akýchkoľvek výhrad či podmienok. "Ak by vláda SR odstúpila od zmluvy s TwoOne, musela by konzorciu vrátiť 1,8 mld. Sk, ktoré sme v marci tohto roka zaplatili na účet Fondu národného majetku SR," uviedol v pondelok investičný riaditeľ Penty Marek Ondrejka.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
26. november 2022 20:53