StoryEditor

Podľa Tricheta USA majú záujem o silný dolár

23.09.2007, 16:01
Autor:
SITASITA
Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet uviedol, že americká administratíva má záujem o silný dolár.

"Výmenné kurzy sú pravidelne predmetom skúmania skupiny G7. Posledný raz, keď sme sa zaoberali týmto problémom, predstavitelia Spojených štátov amerických sa vyjadrili, že silný dolár je v záujme krajiny." povedal Trichet. Prezident Európskej centrálnej banky taktiež informoval, že nezávislosť ECB je "absolútne nevyhnutnou" na zaistenie dôveryhodnosti inštitúcie.

Euro v piatkovom obchodovaní vystúpilo až na úroveň 1,41 USD/EUR, čo bola najvyššia úroveň od zavedenia jednotnej európskej meny v roku 1999. Rast eura podporilo zníženie amerických úrokových sadzieb o pol percentuálneho bodu a očakávania ich ďalšieho poklesu. Silné euro zintenzívnilo napätie medzi ECB a francúzskou vládou, keď francúzsky prezident Nicolas Sarkozy opakovane kritizoval politiku ECB, pretože poškodzuje domáci export. Podľa Sarkozyho by mala ECB sadzby v eurozóne znížiť.

(1 USD = 24,14 SKK)
(1 EUR = 33,832 SKK)

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. marec 2023 03:33