Projekty na čerpanie štrukturálnych fondov mohli pôvodne budúci členovia EÚ predkladať až po vstupe do únie. Po vyjednávaniach sa však Európska komisia rozhodla, že tento proces môžu naštartovať už od januára tohto roku. Napriek tomu, že peniaze prídu na Slovensko až v druhej polovici roku 2004, rozpočet na slovenské projekty je už schválený: 5,3 mld. korún zo štrukturálnych fondov a 168 mil. Sk z Kohézneho fondu. Nenávratnú finančnú pomoc zo štrukturálnych fondov na realizáciu projektov môžu získať všetci koneční prijímatelia pomoci, ktorí sú definovaní v programových doplnkoch k operačným programom. Zatiaľ však bude možné v najbližšom čase predkladať iba projekty, ktoré spadajú pod operačné programy, ktoré boli schválené v Európskej komisii: Základná infraštruktúra, Priemysel a služby a programovacie dokumenty pre Bratislavský kraj.
Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR ako prvé z riadiacich orgánov operačných programov uverejnilo 19. januára 2004 na svojej internetovej stránke výzvu na predkladanie projektov v rámci opatrenia 3.1 Budovanie a rozvoj občianskej infraštruktúry. Pilotné kolo predkladania projektov trvalo do 1. marca 2004. V súčasnosti odborníci pracujú na hodnotení projektov. Prijímanie žiadostí bude riadiaci orgán vykonávať priebežne počas celého programovacieho obdobia 2004 -- 2006. Konštatoval to minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky na nedávnej konferencii Štrukturálne fondy EÚ, Európska pomoc Slovensku po vstupe do EÚ (2004 -- 2006), ktorú organizovala spoločnosť S & K Management Systems.
V tejto súvislosti sme si dovolili položiť niekoľko otázok zástupcom partnerských spoločností konferencie SAP, EU real a Slovenskej sporiteľne.
Slovenská sporiteľňa
V súvislosti s čerpaním prostriedkov majú žiadatelia veľmi konkrétne potreby a povinnosti, ako je príprava kvalitného projektu a deklarovanie pripravenosti investovať vlastné zdroje do projektu a povinné spolufinancovanie. V čom vidíte najväčšie prednosti využitia finančnej inštitúcie v procese čerpania európskych fondov zo strany súkromného i verejného sektora?
-- Slovenská sporiteľňa má rozsiahle skúsenosti s posudzovaním životaschopnosti a návratnosti projektov. Vzhľadom na to sa dá predpokladať pozitívny pohľad na jednotlivé projekty zo strany schvaľovateľov v prípade prísľubu financovania bankou. Ak po dôkladnej analýze poskytneme úver na spolufinancovanie projektu, je reálne, že v prípade náhlej potreby klienta preklenúť nedostatok finančných zdrojov vieme poskytnúť tieto dodatočné zdroje. Klasické využitie cudzích zdrojov v optimálnej miere vedie k zvýšeniu rentability vlastného kapitálu podnikateľa a v prípade miest a obcí je možné usporené rozpočtové zdroje daného roka využiť na iné účely. V prípade, že banka vyhodnotí celý projekt ako financovateľný, podnikateľ má možnosť, že aj v prípade nezískania grantu z EÚ môže od banky získať úver, a tak financovať svoj podnikateľský zámer. V Kancelárii Slovenskej sporiteľne pre Európsku úniu môžu naši klienti i ostatní záujemcovia získať odpovede na otázky týkajúce sa integrácie Slovenska do EÚ a fondov EÚ. Na internetovej stránke www.slsp.sk nájdu informácie o aktuálnych verejných výzvach, špeciálnych produktoch a službách, ako aj o spolupráci s konzultačnými spoločnosťami.
Aký prístup zvolila Slovenská sporiteľňa pri stanovení podmienok na potenciálnu spoluprácu pri projektoch a posudzovaní výšky poskytovaného úveru?
-- Pokiaľ ide o podmienky aj výšku poskytovaného úveru, Slovenská sporiteľňa pristupuje ku každej žiadosti o financovanie individuálne. Vo všeobecnosti je základnou podmienkou pre poskytnutie financovania preukázanie schopnosti splácania záväzkov žiadateľa. Prvým krokom na získanie úveru na financovanie časti nákladov projektov podporených zo štrukturálnych fondov môže byť osobný kontakt s bankou prostredníctvom našich obchodných centier a firemných poradcov. Takto môže klient získať informácie o tom, aké náležitosti sú potrebné na poskytnutie uvedených úverových produktov.
EU real
Vstup do EÚ na Slovensku odbúra bariéry pri realitných obchodoch. Umožní novelizovaný devízový zákon, ktorý platí od 1. mája, kupovať nehnuteľnosti na území SR nielen občanom členských štátov únie? Aký dosah to bude mať na realitný trh na Slovensku?
-- Novelizovaný devízový zákon umožní kupovať nehnuteľnosti na území SR nielen občanom členských štátov únie, ale všetkým cudzincom. V platnosti však ostáva ustanovenie § 19a zákona č. 202/1995 Z.z. Devízového zákona, podľa ktorého cudzozemec môže nadobudnúť vlastnícke právo k nehnuteľnostiam v tuzemsku s dvoma výnimkami. Prvá sa týka nadobudnutia vlastníckeho práva k pôde, ktorá tvorí poľnohospodársky pôdny fond nachádzajúci sa za hranicou zastavaného územia obce a k pôde, ktorá tvorí lesný pôdny fond nachádzajúci sa za hranicou zastavaného územia obce. Toto obmedzenie neplatí pre cudzozemca, ktorý je občanom Slovenskej republiky, alebo štátnym príslušníkom členského štátu Európskej únie a má na základe registrácie právo na prechodný pobyt, ak ide o nadobudnutie vlastníckeho práva k pôde, ktorá tvorí poľnohospodársky pôdny fond a na ktorej hospodári najmenej tri roky po nadobudnutí platnosti Zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii. Druhá výnimka je spojená s nadobudnutím vlastníckym práv k nehnuteľnostiam, ktorých nadobúdanie je obmedzené osobitnými predpismi. Po vstupe do EÚ by mala nastať tendencia opatrného prístupu ku nákupu nehnuteľností na našom území, keďže cudzinci budú mať skôr záujem o kvalitné nehnuteľnosti v lukratívnych lokalitách, preto nastane v prvých momentoch skôr mapovanie možností investícií.
SAP
SAP je najväčšia svetová softvérová spoločnosť dodávajúca medzipodnikové e-biznis riešenie a je celkovo tretím najväčším nezávislým softvérovým dodávateľom. Aký dosah bude mať na vašu spoločnosť proces využívania prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ malými a strednými podnikateľmi?
-- Jednou z priorít Európskej únie je budovanie Európy ako rozvinutej informačnej spoločnosti pri súčasnom posilňovaní hospodárskej a sociálnej kohézie a využívania štrukturálnych fondov. V rámci programu e-Europe 2005 sa budú podporovať regionálne aktivity v oblasti telekomunikačnej infraštruktúry, širokopásmových sietí, IT aplikácií, služieb, digitálneho obsahu a zručností. Štrukturálne fondy sú jedným z hlavných nástrojov na podporu a implementáciu programu e-Europe 2005.
Malí a strední podnikatelia najmä z menej rozvinutých regiónov Slovenska budú mať obrovské možnosti získať prostriedky na podporu zvýšenia konkurencieschopnosti a efektívneho riadenia ich firiem a spoločností v rámci jednotnej Európy. SAP očakáva výrazný nárast záujmu stredných a malých podnikateľov Slovenska o systémy na riadenie a správu ich spoločností, ktoré zefektívnia ich celkový chod a zároveň prispejú k ich konkurencieschopnosti na jednotnom európskom trhu. Spoločnosť SAP je na tieto požiadavky pripravená a s predstihom pripravila portfólio produktov, ktoré pri úspešnej implementácii napomôžu naplniť očakávania a ciele slovenských podnikateľov na ceste na európske trhy.
V ktorých fázach procesu využívania predvstupových nástrojov európskej pomoci a štrukturálnych fondov EÚ vidíte možnosti svojho pôsobenia?
-- Akčný plán e-Europe 2005 v rámci svojich cieľov podporuje aktivity najmä v oblastiach eBusiness, eGovernment, eHealth, eLearning. Len čo budú publikované výzvy na predkladanie projektov v týchto oblastiach, ktoré budú cielené či už pre verejný alebo privátny sektor, je spoločnosť SAP pripravená predkladateľom projektov poskytnúť odbornú a poradenskú pomoc za účelom získania prostriedkov EÚ a následne, samozrejme, asistovať pri ich implementácii.
StoryEditor