Jeden z hlavných problémov konfrontujúcich poskytovateľov služby s rozvojom bytových multimediálnych služieb je problém distribúcie obsahu. Zákazník s rýchlym internetovým spojením, ktorý požaduje šírku pásma multimediálnych služieb, je len jednou stranou rovnice. Ak mediálny tok dosiahne domácnosť, musí sa distribuovať ku koncovým zariadeniam (napríklad set-top boxom). To nie je jednoduché. Vízie hovoria o tom, že obsah sa bude v domácnosti distribuovať rádiovým spojením. Brána bude pracovať ako rádiový prístupový bod a každé koncové zariadenie bude obsahovať rádiového klienta. V reálnom svete však súčasné rádiové technológie nezabezpečujú trvalú šírku pásma a kvalitu služby QoS, požadované na podporu postupne sťahovaného multimediálneho obsahu.
Ďalšie riešenie pre domácnosť predstavuje sieť cez káblové rozvody kategórie 5. Umožňuje spojenie 100 Mbit/s na ľubovoľnom mieste v domácnosti. V existujúcich domácnostiach využívanie rozvodov kategórie 5 zvyšuje prevádzkové náklady a prejavuje sa nechuť účastníkov naťahovať nové vlákna vo svojej domácnosti. Tieto skutočnosti sa pokladajú za prekážky a v mnohých situáciách sa nepokladajú rozvody kategórie 5 za vhodnú voľbu. Zostáva nezodpovedaná otázka -- ako využívať zdokonalené služby v existujúcich rozvodoch v domácnosti? Na prekonanie tohto problému existuje niekoľko technológií.
HomePNA 3.0: Norma pre siete v domácnosti prostredníctvom existujúcich skrúcaných párov a koaxiálnych káblov navrhnutá združením Home Phoneline Networking Alliance. Združenie tvoria firmy: 3Com, AMD, AT&T, Compaq, HP a Lucent. Prenos v sieti dosahuje rýchlosť 128 Mbit/s a tento spôsob zvolila firma AT&T ako hlavnú technológiu pre projekt Lightspeed.
MoCA: Združenie Multimedia over Coax Alliance definovalo normu pre siete v domácnosti prostredníctvom existujúcich koaxiálnych káblov. Združenie tvoria: Cisco, Comsat, Motorola, Panasonic, Toshiba. Prenos v sieti dosahuje rýchlosť 270 Mbit/s a tento spôsob zvolila firma Verizon ako hlavnú technológiu pre projekt FiOS.
WLAN (IEEE 802.11g/IEEE 802.11n): IEEE definuje normy v pracovnej skupine 802.11. Združenie WiFi definuje normy vzájomnej komunikácie a požiadavky skúšania pre WLAN. Technológia 802.11g dosahuje teoretickú rýchlosť 54 Mbit/s. Reálna rýchlosť je v rozsahu 20 Mbit/s a výrazne klesá, ak existuje rušenie alebo prekážka, napríklad stena. Technológia 802.11n je nová norma, ktorej cieľom je riešiť problémy 802.11.g a umožniť prenos multimédií cez WLAN. 802.11n používa technológiu MIMO na zvýšenie rýchlosti až do 500 Mbit/s a rozsahu. Na konci roka 2006 sa očakáva schválenie normy.
Powerline- HomePlug AV: združenie HomePlug Power Alliance definuje normu HomePlug AV pre siete v domácnosti cez energetické rozvody. Združenie tvoria: Linksys, Comcast, Earthlink, Intel, Rado Shack, Sharp a Sony. Prenos v sieti dosahuje rýchlosť 100 Mbit/s, ale v súčasnosti žiadna z technológií uvedených firiem nedosahuje túto hornú hranicu. Existujú tiež konkurenčné komunikačné technológie prostredníctvom energetických rozvodov, definované združením Universal Powerline Association.
Iné rádiové technológie (Bluetooth, Zigbee, UWB): používajú sa na špecifické aplikácie, napríklad ovládanie digitálnej domácnosti či komunikáciu na krátku vzdialenosť.
StoryEditor