Európska komisia udelila druhú najväčšiu pokutu vo svojej histórii, no prvú v energetickom sektore. Viac ako jednu miliardu eur musia zaplatiť energetické skupiny E.ON a GdF Suez za dohodu o rozdelení si trhu s plynom. Tá mala podľa komisie vzniknúť ešte v roku 1975 a predchádzala jej výstavba plynovodu Megal, ktorý viedol z Ruska do západnej Európy. Obe spoločnosti na základe toho HN potvrdili, že na rozhodnutie komisie podajú odvolanie na Európsky súd.
Vraj je to nepochopiteľné
Nemecká skupina E.ON a francúzska GdF Suez sa mali podľa vyhlásenia Bruselu pred mnohými rokmi dohodnúť, že si nebudú konkurovať na svojich domácich trhoch s plynom. Komisia tvrdí, že v karteli pokračovali aj po tom, čo sa trh liberalizoval. "Od nezákonného spolčovania upustili až v roku 2005,“ potvrdila nám Európska komisia. Každá z firiem preto musí zaplatiť zhodne po 553 miliónov eur.
Proti tomu sa však podniky mienia odvolať. Rozhodnutie Európskej komisie považujú za neopodstatnené. "Výsledok vo všetkom ignoruje ekonomické parametre a špeciálne výška pokuty je nepochopiteľná,“ uviedla pre HN Yvonne Siekmann z tlačového oddelenia E.ON-u. Spolu s GdF tvrdí, že komisia predkladala výskyt tajnej dohody, ktorá sa podľa ich slov nikdy neuzavrela, tobôž nie v rokoch 2003 až 2005. Šéf E.ON-u Bernhard Reutersberg vyhlásil, že konkurencia sa predsa stala bežnou realitou Európskeho energetického trhu.
GdF Suez na margo rozhodnutia upozorňuje na fakt, že regulácia v energetike bola v tom čase diametrálne odlišná ako regulácia na trhoch v súčasnosti.
Slovenska sa to netýka
Vyšetrovanie komisie sa však ťahá už dlhší čas. Ešte spred viac ako jedného roka sú známe správy o vytvorení nemecko-francúzskeho kartelu. Ten sa mal v rámci dohody o spoločnom využívaní plynovodu Megal, ktorý prepravuje ruský zemný plyn z Česka a Rakúska do západnej Európy dohodnúť, že francúzska spoločnosť GdF Suez nebude predávať zemný plyn na území Nemecka a naopak. Preto je veľmi otázne, akými faktami sa oba koncerny budú pred súdom hájiť, keďže včera po vyhlásení "verdiktu“ eurokomisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová vyhlásila, že touto pokutou dáva jasný signál, že nebudú v energetike tolerovať žiadne kroky, ktoré by viedli k narušovaniu konkurencie. "Komisia nemala inú možnosť, iba vymerať vysoké pokuty,“ uzatvorila Kroesová.
Najväčšie pokuty od únie
|
E.ON je 49-percentným vlastníkom Západoslovenskej energetiky a prostredníctvom svojej dcéry E.ON Ruhrgas spolu s GdF Suez kontrolujú rovnako veľký balík akcií v SPP. Pokuta od Európskej komisie však na Slovensko nemá žiadny dosah. "Záležitosť sa nás netýka, a preto nemá na spoločnosť žiadny vplyv,“ potvrdil pre HN hovorca SPP Ondrej Šebesta.