Z bratislavského Letiska M. R. Štefánika sa začína pravidelne lietať do viacerých nových destinácií -- do Stuttgartu, Charkova, Dubrovníka a v prípade zlepšenia situácie na Blízkom východe aj do Bejrútu. Po troch rokoch sa obnovujú lety i do ukrajinského Kyjeva. Počet štartov pravidelných liniek sa tak oproti zimnej sezóne zvýši v niektorých dňoch až o tretinu, na 15 denne. Podľa hovorkyne Slovenskej správy letísk Ivany Paulínyovej je šanca, že vlaňajších 129,4 tis. cestujúcich prepravených na pravidelných linkách sa v tomto roku zvýši.
Uvedené zmeny prináša letný letový poriadok, ktorý vo väčšine krajín vstúpil do platnosti včera. Zmeny v Bratislave začínajú platiť od dnešného rána, prvým letom SkyEurope Airlines na novej linke do nemeckého Stuttgartu. Od zajtra spoločnosť zároveň rozširuje spojenie s Zürichom zo 7- na 10-krát týždenne. Od Veľkej noci začne SkyEurope zabezpečovať aj leteckú linku do Dubrovníka. Kým vlani začal tento bratislavský nízkonákladový prepravca lietať na Balkán, konkrétne do Splitu, až v júni, teraz tento sezónny spoj otvára už pred veľkonočnými sviatkami, pretože je oň pre nízke ceny mimoriadny záujem v Rakúsku.
Z Bratislavy bude tento rok lietať celkovo 12 dopravcov do 21 miest v 12 štátoch. Ubudol iba nerentabilný spoj do Popradu a SkyEurope zrušili aj málo využívanú linku do Prahy, kam budú lietať štyrikrát denne už iba České aerolínie. Poľská letecká spoločnosť LOT zvyšuje počet letov na linke do Varšavy z 3 na 5 týždenne. Nováčikom v Bratislave je ukrajinská spoločnosť Aeromist, ktorá chce od mája trikrát týždenne zabezpečovať spoj do Charkova, pričom dva lety budú mať medzipristátie v Kyjeve. Podľa vývoja situácie na Blízkom východe chce Air Slovakia k jednej linke do Tel Avivu pridať v hlavnej letnej sezóne ďalšie dve -- dvakrát týždenne má v pláne lietať do Kuvajtu a štyrikrát do Larnaky, pričom jeden z "kuvajtských" spojov by mal mať medzipristátie aj v Bejrúte. Na jedinej vnútroštátnej linke do Košíc neprichádza k nijakým zmenám.
Najmenej osem pravidelných liniek denne bude odlietať aj z Košíc. Popri ČSA začína lietať do Prahy aj SkyEurope. Austrian Airlines majú v pláne linku do Košíc rozšíriť na dvakrát denne. Air Slovakia by mala na trase Bratislava -- Tel Aviv raz týždenne pristávať aj vo východoslovenskej metropole.
Vývoj počtu cestujúcich na pravidelných linkách v Bratislave (tis. osôb)
Medzinárodné linky Vnútroštátne linky Spolu
2002 132,9 29,5 162,4
2001 125,5 9,3 134,8
2000 133,9 14 147,9
Zdroj: Slovenská správa letísk
StoryEditor