StoryEditor

Musíme znížiť počet škôl, aby bolo z čoho vyberať

26.04.2016, 00:00
Autor:
(pj)(pj)

Jeden z našich najznámejších priemyselníkov sa pomaly pripravuje na odchod. Urobiť tak chce v roku 2020, keď bude jeho skupina schopná vyrobiť svoj prvý funkčný prototyp auta. Strach z tohto kroku nemá z viacerých dôvodov. „Tým najdôležitejším sú ľudia, s ktorými pracujem a ktorým verím,“ hovorí pre HN Štefan Rosina.

Ste vyštudovaný technik. Ako prezident skupiny Matador, ktorá priamo zamestnáva 1 800 ľudí, zrejme nemáte šancu venovať sa technike vo veľkom. Chýba vám to?
Veľmi. Technika ma bavila. No nevzdal som sa jej úplne. Matador je strojárska firma. Ako manažérovi sa mi teda technické zručnosti zídu. Okrem toho chcem, aby si ľudia v Matadore plnili sny. A tiež dúfam, že sa z nás raz stane slovenská Pininfarina (talianska firma, ktorá sa zameriava na dizajn a vývoj karosérií pre automobilky a už dnes je ikonou v branži – pozn. HN).

Hovoríte o vývoji nového prototypu auta, na ktorom váš tím pracuje?
Presne tak. V roku 2020 chceme dať na trh prototyp vozidla, spočiatku na objednávku niektorej automobilky. To je i rok, keď by som sa chcel stiahnuť z Matadoru úplne a venovať sa naplno tomu, čo som vyštudoval a čo ma vždy lákalo najviac, teda technike, chémii, vede a výskumu. Prípadne vôbec tomu, aby sa R&D na Slovensku rozvíjal a mal pre to všetky...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 18:41