Najväčším slabým miestom slovenských nákupných centier, avšak aj e-shopov, je kvalita služieb a starostlivosť o zákazníkov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnil nákupný portál Hej.sk v septembri minulého roku.
Jeho cieľom bolo zistiť nákupné preferencie slovenských zákazníkov a ich skúsenosti s nakupovaním v internetových obchodoch aj vo veľkých kamenných centrách. Z prieskumu, ktorý oslovil 3-tisíc respondentov, okrem iného vyplynulo, že 4 z 10 nakupujúcich na internete majú najhoršie skúsenosti s aukčnými portálmi a inzertnými servermi.
Aj napriek tomu, že výborné (36 percent) či dobré (59 percent) skúsenosti s nákupmi na slovenskom internete malo 95 percent nakupujúcich a vyslovene zlé iba menej ako 1 percento, majú internetoví predajcovia stále čo zlepšovať. Prieskum ukázal, že za najväčšiu slabinu slovenských e-shopov považujú zákazníci služby a starostlivosť o zákazníkov (59 percent).
Druhým najčastejšie spomínaným slabým miestom je šírka ponuky (21 percent) a tretím vzdialenosť kamennej výdajne tovaru od miesta bydliska (14 percent).
Internet pred nákupným centrom
V porovnaní so skúsenosťami zákazníkov s veľkými kamennými obchodnými centrami vychádzajú však internetoví predajcovia stále lepšie. Výborné skúsenosti s nákupmi v nákupných centrách má len 12 percent respondentov, dobré 59 percent a skôr zlé či zlé až 29 percent. Za najväčšie slabiny slovenských nákupných centier považuje takmer polovica opýtaných starostlivosť o zákazníkov, štvrtina vzdialenosť od bydliska a osmina šírku sortimentu alebo nevýhodné ceny.
Zákazníci hodnotili všetky možnosti internetového nakupovania, teda aj aukčné či inzertné portály, kde službám nie je venovaný takmer žiadny priestor. Z prieskumu potom vyplynulo, že najhoršie skúsenosti s nákupmi cez internet majú respondenti práve pri aukčných a inzertných portáloch (43 percent) a malých internetových obchodoch (37 percent), menej potom pri serveroch hromadného nakupovania (14 percent) a najmenej negatívnych skúseností majú s veľkými e-shopmi zvyčajne ponúkajúcimi širokú paletu tovarov a služieb (6 percent).
Výhodnosť ceny
Na slovenských internetových portáloch zákazníci najčastejšie nakupujú z dôvodu výhodnejších cien (41 percent). Za veľké pozitívum považujú aj pohodlie nákupu a dopravu až do domu (39 percent). Len 18 percent opýtaných však vyzdvihuje šírku ponuky. Tá figuruje predovšetkým medzi najčastejšie spomínanými benefitmi nákupných centier, ku ktorým patrí aj pohodlie a vzdialenosť od bydliska, čo vyzdvihuje celá tretina respondentov. Najzriedkavejšie v súvislosti s obchodnými centrami zákazníci oceňujú výhodné ceny (pätina opýtaných).
Internetový obchod si väčšina zákazníkov vyberá podľa skúseností a referencií (69 percent), pätina nakupuje tam, kde im ponúknu najvýhodnejšiu cenu, 6 percent podľa šírky ponuky služieb a starostlivosti o zákazníkov a 5 percent podľa šírky sortimentu.
Kamenné nákupné centrum si zákazníci vyberajú predovšetkým podľa vzdialenosti od bydliska (51 percent), menej potom podľa skúseností či referencií (15 percent) alebo podľa šírky sortimentu (14 percent).