StoryEditor

Betakarotén pre pocit zdravia a krásy

03.05.2005, 00:00
Je dôležité vedieť, že betakarotén dodávaný organizmu v podobe potravinových doplnkov je lepšie upotrebiteľný (odborne -- má lepšiu biologickú dostupnosť) ako betakarotén z potravín

Prim. MUDr. Hana Zelenková, CSc., Kožné oddelenie NsP Svidník

Že je koža najväčším a mimoriadne dôležitým orgánom ľudského tela, bolo už mnohokrát povedané a napísané. Napriek tomu sa ku nej správane veľakrát až neuveriteľne macošsky.
Koža, tak ako celý náš organizmus, nepretržite starne. A žiaľ, niektoré situácie, a medzi ne patrí aj nadmerná expozícia slnečnému žiareniu, urýchľujú predčasné starnutie a degeneratívne procesy kože. Vieme, že koža je tvorená mnohými bunkami, ktoré majú špeciálne vlastnosti, napríklad, že tvoria pigment. Prirodzenou reakciou kože na slnečnú expozíciu je začervenanie (až neskôr zhnednutie) a schopnosť opáliť sa je súčtom niekoľkých faktorov -- napríklad typu, farby kože, dedičnosti, spôsobu života a iných. Ľudská koža však nemá v sebe zabudovaný signálny zvonček, ktorý by zazvonil v čase, keď ožiarenie dosiahlo nebezpečnú hranicu. Preto je rozsah a účinnosť obranných kožných mechanizmov priamo úmerná času pôsobenia a intenzite slnečného žiarenia. Dnešné znalosti o pôsobení slnečného žiarenia alebo zdrojov umelého žiarenia sú skutočne bohaté. A taktiež lekári vedia, že nielen zvonka nanášané prípravky, ale aj vnútorne podávané lieky poskytujú vynikajúcu ochranu.. Viete, že vzhľad pekne dohneda "opálenej" kože sa dá docieliť aj niečím celkom iným ako opaľovaním alebo pobytom v soláriu? Takým malým zázrakom, ktorý pomáha koži, a nielen jej, ku kráse a zdraviu je látka, ktorá sa nazýva betakarotén.

Z čoho vlastne táto farba vzniká? V spomenutej definícii sa hovorí o karotenoidoch. Tieto boli po prvýkrát opísané už pred 150 rokmi. Čo vtedy zaujalo vedcov boli najmä zmeny farby lístia. Tie na jeseň strácajú svoju zelenú farbu a menia sa na žlté až žltohnedé. Ako žlté farbivo bol vtedy rozpoznaný luteín. Karotenoidy (medzi ktoré luteín patrí) boli neskôr špecifikované ako veľká ucelená skupina ochranných farebných činiteľov, ktoré pomáhajú prežiť rastlinám tým, že ich chránia pred spálením ultrafialovými lúčmi (a ako ukazujú výskumy, táto vlastnosť funguje aj u ľudí). Karotenoidy nachádzame predovšetkým v potravinách prírodného pôvodu. Medzi najbohatšie zdroje patrí ovocie a zelenina so žltou a s červenou farbou (broskyne, marhule, pomaranče, papája, šípky, mrkva, paprika, paradajky a iné). Karotenoidy sú, samozrejme, aj v zelenej zelenine, ale tam je ich farba prekrytá iným rastlinným pigmentom -- chlorofylom. Medzi najdôležitejšie karotenoidy patrí betakarotén, alfakarotén, kryptoxantin, luteín.

Betakarotén a oči
Ľudstvo si od nepamäti cenilo oči ako najdôležitejší zmyslový orgán a zhoršovanie funkcie očí alebo strata schopnosti vidieť bola vždy považovaná za najväčšie nešťastie. Dnes vieme, že jednu z mimoriadne dôležitých úloh pre správnu funkciu zraku má vitamín A a betakarotén. Dôsledkom nedostatku vitamínu A je zhoršené videnie za šera alebo zvýšená citlivosť na svetlo. Pri dodaní adekvátneho množstva vitamínu A dochádza k úprave stavu, naopak, jeho predávkovanie môže viesť k poškodeniu zdravia. Pokiaľ sa však užíva betakarotén, toto riziko nehrozí. Z neho sa totiž v sliznici tenkého čreva vitamín A vytvára vďaka regulačným mechanizmom iba v takom množstve, aké organizmus potrebuje. Betakarotén sa podieľa na aktívnej regenerácii očného farbiva -- rodopsínu, ktorý je obsiahnutý v tyčinkách očnej sietnice a je veľmi citlivý na svetlo. Veľmi stručne povedané, rodopsín je vlastne zodpovedný za celý proces videnia. To, ako je betakarotén a vitamín A mimoriadne dôležitý pre oči, sa stalo predmetom mnohých výskumov, pričom priorita v tomto smere patrí americkému biochemikovi G. Waldovi (nositeľ Nobelovej ceny za rok 1967).
Betakarotén chráni naše oči aj ako antioxidant. Neutralizuje voľné radikály vznikajúce vnútri oka dôsledkom námahy a nepriaznivých vplyvov prostredia. Preto je užívanie betakaroténu odporúčané najmä u ľudí trpiacich syndrómom "unaveného oka". Ten vzniká v dôsledku zvýšenej námahy pri práci s počítačom, v miestnostiach s umelým osvetlením, v znečistenom prostredí, u vodičov na dlhých tratiach, kozmonautov a v iných profesiách, kde dochádza k nadmernej námahe očí. Užívanie betakaroténu sa odporúča nielen v liečebnom zmysle, ale predovšetkým preventívnom.

Betakarotén a opaľovanie
Betakarotén je prirodzené farbivo, ktoré odráža slnečné lúče a funguje obdobne ako pigment pokožky. Tým pomáha chrániť účinne našu pokožku. Ako už bolo povedané, je silným antioxidantom a predovšetkým likviduje voľné radikály, ktoré vznikajú pri ožiarovaní pokožky. V praxi to teda znamená, že aj ľudia s citlivejšou pleťou, pokiaľ užívajú vnútorne prípravky s betakaroténom (napríklad Bio-Karotén), sa môžu bezpečnejšie opaľovať a s chuťou užívať slnečný kúpeľ. Prípravky sa všeobecne nazývajú potravinové doplnky. Dôležité je, že sa môžu užívať celoročne -- teda pokiaľ začneme už počas zimy, naša pokožka sa zvnútra pripraví a získa pekný hnedastý nádych. A predovšetkým je lepšie pripravená na leto. O tomto a tým aj tajomstve hnedastej hodvábnej kože by azda mohla rozprávať celá armáda modeliek a herečiek. Je však dôležité vedieť, že betakarotén dodávaný organizmu v podobe potravinových doplnkov je lepšie upotrebiteľný (odborne -- má lepšiu biologickú dostupnosť) ako betakarotén z potravín. Paradoxný je napríklad fakt, že najmä zo surovej zeleniny sa vstrebáva menej betakaroténu ako z varenej (typickým príkladom sú napríklad paradajky). K ďalším zaujímavostiam patrí, že betakarotén je rozpustný v tuku, a preto by sa mal užívať s potravinami obsahujúcimi tuky.
Pokiaľ sa teda nechcete vzdať hnedastého odtieňa svojej kože, chcete si zachovať jej dobrú kvalitu a účinne ju chrániť, používajte preventívne a potom pri opaľovaní súčasne s kvalitnými ochrannými krémami aj vnútorne betakarotén. Ako potravinový doplnok je dostupný v lekárňach vo forme toboliek, tabletiek alebo v želatínových kapsliach (napr. Bio-Karotén). Napríklad mäkké želatínové tobolky s obsahom betakaroténu 9 mg -- zodpovedajú účinnej látke obsiahnutej v 3 -- 4 stredne veľkých mrkvičkách.
Pokiaľ by sme mali veľmi stručne zhodnotiť účinok betakaroténu, môžeme povedať, že je výborným antioxidantom s mnohostranným použitím v medicíne a ďalej pôsobí v niekoľkých rovinách:
-- betakaroténové tobolky sú výborné ako potravinový doplnok u osôb, ktoré podávajú zvýšený fyzický výkon
-- u ľudí, pracujúcich s počítačom alebo tých, ktorí majú trvalo namáhaný zrak
-- u osôb, ktoré sa chcú opaľovať alebo ich práca vyžaduje dlhší pobyt na slnku
-- u osôb, ktoré chcú dosiahnuť zhnednutie pokožky bez opaľovania
-- používanie je žiaduce u osôb s kožnými ochoreniami -- vitiligo, porfýria
Nezabudnite na tento malý zázrak aj počas letnej dovolenky.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servisne-prilohy, menuAlias = servisne-prilohy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
08. november 2024 20:15