StoryEditor

USA: Problémom Slovenska je najmä korupcia a diskriminácia Rómov

09.03.2006, 09:21

Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických v stredu zverejnilo tohtoročný súbor správ o ľudských právach, ktorý sa zaoberá stavom ich dodržiavania počas roku 2005 v 196 krajinách sveta. Dokument sa začína predhovorom ministerky Condoleezzy Riceovej a okrem rozsiahleho úvodu s opisom najzaujímavejších štátov sa každej krajine, vrátane Slovenska, venuje osobitne.
USA každoročne mapujú ochranu a presadzovanie práv, ktoré sú obsahom Všeobecnej deklarácie ľudských práv Organizácie Spojených národov z roku 1948. Medzi občianske a politické práva patrí sloboda prejavu, náboženstva a tlače, sloboda výberu svojej vlády či práva pracujúcich. Správy sa okrem toho venujú miznutiu osôb, väzneniu, mučeniu a diskriminácii na základe rasy, pohlavia, postihnutia, jazyka a sociálneho stavu.
Dokument konštatuje, že slovenská vláda vo všeobecnosti dodržiava práva svojich občanov, napriek tomu existujú problémy v niekoľkých oblastiach. V súvislosti s porušovaním ľudských práv boli zaznamenané nasledujúce problémy: príliš dlhé zadržiavanie osôb pred súdnym procesom, obmedzenia v oblasti slobody vierovyznania, korupcia v súdnictve, samospráve a zdravotníctve, násilie voči ženám a deťom, obchodovanie s ľuďmi, sociálna diskriminácia a násilie páchané na rómskych občanoch.
Aktivisti v oblasti ľudských práv obviňujú policajných vyšetrovateľov z neochoty zaznamenať svedectvo svedkov, najmä pokiaľ ide o rómskych občanov, ženy a bezdomovcov. Taktiež tvrdia, že polícia v niektorých prípadoch zanedbala dôkladné vyšetrovanie prípadov Rómov. Zaznamenané boli aj prípady korupcie na polícii a chybné postupy pri vyšetrovaní. V tejto súvislosti dokument spomína najmä branie úplatkov v radoch dopravnej polície.
Správa amerického ministerstva uvádza, že na Slovensku sa nevyskytujú žiadni politickí väzni. Problémom v rezorte spravodlivosti je však dlhodobé väznenie osôb v cele predbežného zadržania. Podľa zákona je povolený časový interval s dĺžkou 6 mesiacov, často však dochádza k predlžovaniu tohto intervalu až na tri roky, ktoré je spôsobené prieťahmi v súdnych procedúrach a vo vyšetrovaní.
Legislatíva garantuje nezávislé súdnictvo, avšak naďalej pretrvávajú problémy s korupciou a s neúčinnými postupmi v súdnictve, a to aj napriek implementácii celého radu reforiem, ktorých cieľom mal byť boj proti korupcii a zvýšenie efektivity fungovania súdneho systému. V roku 2005 ministerstvo spravodlivosti začalo disciplinárne konanie proti 5 sudcom z dôvodu korupcie, pričom ide o výrazný pokles oproti roku 2004, keď sa obvinenia týkali 25 sudcov. Na zvýšenie transparentnosti bol zavedený systém náhodného prideľovania prípadov sudcom, ktorý podľa dokumentu amerického ministerstva efektívne funguje.
Správa venuje veľký priestor kauze sterilizácie rómskych žien a uvádza, že na rozdiel od predchádzajúcich rokov neboli zaznamenané prípady nútenej a násilnej sterilizácie v tejto komunite. Podľa dokumentu obete sterilizácie nedostali finančné odškodnenie, hoci slovenská vláda v roku 2003 priznala, že kauza mala reálne pozadie. V septembri Generálna prokuratúra SR oznámila, že nebudú vznesené žiadne obvinenia. Podľa dokumentu sa diskriminácia voči Rómom prejavuje v oblasti zamestnávania, vzdelávania a poskytovania zdravotníckych služieb.
Pokiaľ ide o slobodu prejavu a tlače, správa konštatuje, že vo všeobecnosti vláda tieto princípy dodržiava. Nezávislé médiá sú aktívne a vyjadrujú široké spektrum názorov bez obmedzení.
V roku 2005 získali v Slovenskej republike azyl iba dvaja utečenci. Podľa oficiálnej štatistiky Národného úradu pre migráciu získalo azyl 11 osôb z celkového počtu 3 235 prípadov. Na rozdiel od roku 2004 Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) nekritizoval súčasný azylový proces za prijatie nízkeho počtu žiadateľov o azyl.
Podľa dokumentu je veľkým problémom násilie páchané na ženách. V tejto oblasti sa výrazne prejavuje nedostatok informácií a zaznamenaných prípadov, pretože obete násilia sa obávajú sociálnej stigmatizácie a radšej mlčia. Štatistiky teda neodrážajú rozsah problému. Podobným problémom je aj zneužívanie detí. Mimovládne organizácie vyjadrujú obavy, že nový zákon o rodine nedáva deťom rovnaké práva a ochranu ako ich rodičom.
Muži a ženy sú si formálne rovní, napriek tomu predstavuje podľa amerického ministerstva veľký problém diskriminácia žien. Ženy vo veku 35 až 39 rokov zarábajú až o 25 percent menej ako muži.
Na záver sa v dokumente konštatuje, že mimovládne organizácie vyzývajú na zlepšenie psychiatrickej starostlivosti o mentálne postihnutých a ochrany pred porušovaním ich práv, ktoré sa prejavuje napríklad pretrvávajúcim používaním klietkových postelí v nemocniciach a na psychiatrických klinikách.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
03. január 2025 04:21