StoryEditor

Parlament už ďalší odsun deregulácie nájomného neprijme

23.03.2007, 12:48
Autor:
SITASITA
Súčasný parlament podľa poslankyne Národnej rady SR za ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej už ďalší zákon, ak bude schválený jej návrh, o odklade deregulácie nájomného prijímať nebude.

Súčasný parlament podľa poslankyne Národnej rady SR za ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej už ďalší zákon, ak bude schválený jej návrh, o odklade deregulácie nájomného prijímať nebude. Ako uviedla Tóthová dnes na tlačovej besede, návrh, ktorý predložila spolu s Ľudmilou Muškovou, je vytvorením priestoru pre novú vládu, aby situáciu ľudí bývajúcich v bytoch v reštituovaných domoch vyriešila. Podľa nej už minulá vláda mala vytvoriť podmienky na výstavbu nájomných bytov, kde by sa ľudia z reštituovaných domov mohli presťahovať. Mušková dodala, že návrhom nechcú nikomu uškodiť a to ani vlastníkom zreštituovaných nehnuteľností. Tóthová s Muškovou navrhli oddialiť dereguláciu až na rok 2010. Vláda však chce situáciu vyriešiť do konca roka 2008.
Tóthová tiež upozornila, že nájomníci nemajú uzatvorené nájomné zmluvy so skutočnými vlastníkmi, pretože tí sa už viackrát zmenili. Upozornila, že v bytoch žijú prevažne starší ľudia a na Slovensku nie je len trhová ekonomika, ale podľa ústavy sociálne orientovaná trhová ekonomika. "Vlastníci musia byť spokojní, že v reštitúciách dostali nehnuteľnosti naspäť," vyhlásila. Zároveň dodala, že ak by ona bola vlastníkom zreštituovanej nehnuteľnosti investovala by do jej rekonštrukcie a počkala si trpezlivo na dereguláciu a potom dom výhodne predala.
Optimálny počet vyšších územných celkov je podľa Tibora Cabaja osem. "Tento model sa ukázal ako životaschopný," uviedol. K návrhu predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu Tóthová uviedla, že "názor pána Slotu je mŕtvo narodené dieťa, o ktorom je škoda diskutovať."
ĽS-HZDS je podľa Cabaja za zníženie počtu štátnych zamestnancov o 20 percent ako to navrhuje premiér Robert Fico. "Je to nevyhnutnosť," vyhlásil s tým, že reforma verejnej správy sa robí od roku 1989 a pri každom jej kroku úradníkov pribudlo.
Mušková pripustila, že zákon o registrácii cirkví sa bude opäť čoskoro novelizovať, nevidí však dôvod, aby svoj návrh v súčasnosti stiahla z rokovania parlamentu. Ako dôvod uviedla snahu rôznych recesistických skupín, ako boli zástupcovia ateistickej cirkvi, napojiť sa na štátny rozpočet.
V súvislosti s používaním služobného auta rodinnými príslušníkmi ministra spravodlivosti Štefana Harabina Tóthová uviedla, že vždy sa chápalo, že služobný byt, telefón a auto ministra môže využívať aj rodina. Ak je problém s týmto chápaním treba podľa nej novelizovať príslušný zákon.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
08. jún 2023 20:14