StoryEditor

Kubiš: Rusko si musí dobre rozmyslieť oživenie konfliktov

07.06.2007, 17:27
Autor:
SITASITA

Ruská federácia si musí dobre rozmyslieť, či prípadné rozhodnutie OSN o samostatnom Kosove uplatní napríklad v Abcházsku alebo inde v bývalých sovietskych republikách. Konštatoval to minister zahraničných vecí Ján Kubiš po varovaniach Moskvy, že takéto riešenie pre Kosovo by nepovažovala za jedinečné, ale za precedens a mohla by ho uplatniť. Rusi to povedali aj slovenským predstaviteľom na návšteve Moskvy minulý mesiac.
"Ruská strana ústami nielen prezidenta Putina, ale aj ministra zahraničných vecí Lavrova indikovala, že práve preto sa nestotožňujú s naším názorom, že je to otázka sui generis, ktorá nevytvára žiaden precedens," povedal Kubiš pre agentúru SITA. Podľa správy o ceste premiéra do RF mu Vladimír Putin povedal, že riešenie situácie Kosova bude mať významný vplyv na postsovietske zmrazené konflikty. Ak bude nezávislosť Kosova vyhlásená jednostranne, rovnaký prístup Rusko uplatní v postsovietskom priestore.
"Ak bude v Kosove uplatnený nejaký model, oni ho budú chcieť tiež uplatniť," potvrdil Kubiš. Či by to Rusi urobili, nevie odhadnúť. "To je vec, ktorú si musia oni rozmyslieť. A z môjho pohľadu, ktorú si musia veľmi dobre rozmyslieť," dodal šéf slovenskej diplomacie.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. február 2023 12:42