Boj s cigaretami je vraj účinnejší, keď sa fajčiar rozhodne skoncovať so svojím zlozvykom nárazovo. Vyplýva to z pozorovania vedcov z University College v Londýne. V rámci štúdie sa rozprávali s 1 900 fajčiarmi a bývalými fajčiarmi. Zaujímali sa o to, na základe čoho prestali fajčiť, alebo aké plány si dávajú v súvislosti s ukončením fajčenia. Až dve tretiny opýtaných, ktorí prestali fajčiť z minúty na minútu, si vydržali nezapáliť najmenej pol roka. Podľa vedcov v tom zohrala veľkú úlohu motivácia. Tí, ktorí prestali fajčiť nárazovo, boli silnejší a vytrvalejší. Dá sa teda povedať, že až pol roka si cigaretu nezapálilo 65 percent tých, ktorí skoncovať s nikotínom neplánovali. Úspech u druhej skupiny bol 45-percentný.
V minulosti sa odporúčala skôr teória postupného odvykania si od zlozvyku. Fajčiar mal prejsť niekoľkými štádií a postupne znižovať svoje denné nikotínové dávky. Zdá sa však, že odhodiť cigaretu a nikdy viac ju nevziať do ruky je oveľa účinnejšie.
Informácie zverejnil internetový server news.bbc.co.uk.
StoryEditor
Skoncovanie s fajčením je otázkou motivácie
Boj s cigaretami je vraj účinnejší, keď sa fajčiar rozhodne skoncovať so svojím zlozvykom nárazovo. Vyplýva to z pozorovania vedcov z University College v Londýne. Zaujímali sa o to, na základe čoho prestali fajčiari fajčiť, alebo aké plány si dávajú v súvislosti s ukončením fajčenia. Až dve tretiny opýtaných, ktorí prestali fajčiť z minúty na minútu, si vydržali nezapáliť najmenej pol roka.