StoryEditor

NASA nestihne odhaliť nebezpečné asteroidy do roku 2020

12.03.2007, 14:40
Autor:
SITASITA

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) môže vyhľadávať a sledovať väčšinu asteroidov, u ktorých hrozí potenciálna zrážka s planétou Zem. Problém však spočíva vo finančnej stránke. Vďaka znižovaniu rozpočtu agentúry, NASA nemá dostatok financií pre včasné dokončenie tohto projektu do konečného termínu roku 2020, ktoré jej zadal Kongres.
Podľa štúdie sa vo vesmírnom priestore nachádza zhruba 20 000 asteroidov a komét, ktoré by sa potenciálne mohli zraziť so Zemou. Uskutočniť však projekt ich zatriedenia, podrobného sledovania a charakterizovania do roku 2020 by si vyžiadalo vybudovanie pozemných teleskopov, samostatného observatória a prítomnosť vesmírneho plavidla, ktoré by pozorovalo kozmický priestor okolo Zeme z Venuše. Takéto opatrenia by predražili výdavky o viac než jednu miliardu dolárov, ktoré agentúra NASA nemá k dispozícii.
William Ailor zo spoločnosti Aerospace Corporation povedal, že riešenie problému včasnej detekcie nebezpečných asteroidov by mohlo byť jednoduchšie, keby sa do neho zapojilo viac krajín. "Má byť jedna krajina - Spojené štáty americké - zodpovedná za celú planétu?" poznamenal Ailor.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
29. máj 2023 04:02